شرح اشعار سعدی

انسان «حضور» خداوند را چگونه درک می‌کند؟

مشخصات فایل برنامه معرفت چهاردهم مهرماه ۱۳۹۱

موضوع برنامه: انسان حضور خداوند را چگونه درک می‌کند؟

عنوان این فصل: شرح اشعار سعدی شیرازی

مدت زمان برنامه: ۴۸ دقیقه

حجم فایل ویدئویی: ۱۷۱ مگابایت (MP4)

حجم فایل صوتی: ۱۹ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

انسان حضور خداوند را چگونه درک می‌کند؟ اصلا تقوا وقتی معنی پیدا می‌کند که انسان حضور خداوند را درک کند. تقوا از وقایه به معنی بازداشتن است. تقوا یعنی انسان خودش را حفظ کند. ممکن است از من بپرسید خود را نگهداشتن و خود را حفظ کردن به چه معنی است؟ تقوا با این فرض معنی پیدا می‌کند که انسان نمی‌تواند خود را نگه دارد، حال با تقوا خود را نگه می‌دارد.

هر موجودی در عالم به اقتضای ذات و ماهیت خود عمل می‌کند اما سوال مهم این است که «ماهیت انسان چیست؟» موجودات دیگر، محصور در ماهیت‌شان هستند و نمی‌توانند بیرون از آن باشند؛ اما ماهیت انسان را نمی‌دانیم چیست و یا اینکه اصلا ماهیت ندارد. انسان ممکن است هر کاری را در هر لحظه انجام بدهد و یک موجود از قبل مشخص و پیش بینی شده نیست. مثلا فردی که هفتاد سال ریاضت کشیده و عبادت کرده است، آیا می‌توان پیش بینی کرد که لحظه بعد چگونه است؟ یکدفعه ممکن است، همه هفتاد سال را در یک لحظه به باد بدهد. باید و نباید بدلیل «آرمان داشتن انسان» پدید می‌آید. فرق است بین واقعیت و آرمان.

من در عالمی که برای من حاضر است زندگی می‌کنم. اگر این لوکیشن یا این زمان و این شرایط برای من «حاضر» نبود آیا من در آنجا بودم؟ یعنی ما در عالمی زندگی می‌کنیم که آن عالم برای ما حاضر باشد. کسی که عالِم است و علم دارد اما خودش را نمی‌شناسد، آیا عالم برایش حضور دارد؟

Video-DownloadSound-Download Youtube-download

فایل‌ها بجای «دانلود» پخش و اجرا می‌شود؟ راهنمای دانلود را بخوانید (اینجا بزنید)

4.5/5 - (6 امتیاز)

تلگرام برنامه معرفت

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا