دوره آموزش منطق
سخنرانی‌ها و همایش‌ها

دانشجو هیچ نخواند بهتر از آن است که غلط بخواند!

به مناسبت هفته معلم، دکتر ابراهیمی دینانی در «واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد تهران» سخنرانی با عنوان تکریم مقام معلم داشتند که در ادامه متن آن را مطالعه خواهید کرد. این سخنرانی در ۱۴ اردیبهشت ماه ۹۳ و در جمع کثیری از دانشجویان، فرهیختگان و اساتید دانشگاهی ایراد شد. عنوان این سخنرانی برگرفته از سخنان ایشان به «دانشجو هیچ نخواند بهتر از آن است که غلط بخواند» نامیده شد.

دانشجو هیچ نخواند بهتر از آن است که غلط بخواند!تولد ثانی بدست معلم انجام می‌شود

در میان موجوداتی که در عالم هستی و عالم مشاهده هستند و می‌شود آنها را فهمید، هر موجودی به اکمل وجه خلق شده است. این نظام، نظام احسن است. حالا باید دید که نظام از اینی که هست میشد که بهتر باشد یا نه؟ هر موجودی یک بار متولد می‌شود اما انسان بعد از اینکه یک بار از مادر متولد شد، باید یک دیگر خودش، خودش را بزایاند و تولد ثانی داشته باشد. تولد ثانی به دست که انجام می‌شود؟ به دست معلم.

سقراط گفت: «من ماما هستم» اتفاقا مادر سقراط هم ماما بوده است. حالا مادرش ماما بوده خوب این طبیعی است، اما خودش را هم گفت که ماما هستم. فیلسوف بود ولی می‌گفت من ماما هستم. یعنی چه ماما؟ یعنی آدمها را دوباره یک تولدی می‌دهد. با فرهنگ و علم دوباره متولد می‌شوند. با تعلیمات من دوباره متولد می‌شوند. این تولد ثانی است. حدیث هم داریم که در مسیحیت، این حدیث خیلی معتبر است. (لن یلج ملکوت السموات من لم یولد مرّتین)

مطالب مشابه

استاد خوب، بسیار اهمیت دارد. یک کسی که ادعا می کند که فیزیک دان خوبی هستم ولی جای خوبی درس نخونده و استاد ندیده من که باورم نمی شود. در علوم تجربی شاید بتواند بگوید که چیزهایی یاد گرفتم، چون آزمایشگاه بهش نشون داده است. وا مصیبت به علوم انسانی که آزمایشگاه ندارد. حالا اگر استاد ناتوان بود و یک دانشی را انتقال داد، به این راحتی که نمی شود از اذهان آن را پاک کرد. دانشجو هیچ نخواند بهتر از آن است که غلط بخواند. در علوم انسانی منظورم است. علوم تجربی را من واردش نمی شود. آزمایشگاه به او یاد می‌دهد.

4.3/5 - (6 امتیاز)

کانال تلگرام دکتر دینانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا