دوره آموزش منطق
سخنرانی‌ها و همایش‌ها

همایش عرفان اسلامی، نظر و عمل

یازدهم خردادماه سال 1393

نخستین همایش بین المللی انجمن علمی عرفان اسلامی ایران با عنوان «عرفان اسلامی، نظر و عمل»، یازدهم خردادماه، با همکاری دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی فرهنگی لبنان برگزار شد.

دکتر شیخ الاسلامی، دکتر ابراهیمی دینانی، دکترکاکایی، دکتر شاه‌آبادی، پروفسور بونو، دکتر حبیبی، دکتر وکیلی، خانم منصوره شایسته از ایران برای سخنرانی در این همایش حضور پیدا کردند. پژوهشگران و اساتیدی که از مراکز علمی لبنان در این همایش سخنرانی داشتند: پروفسور کک، شیخ شفیق جراده، دکتر عقیقی، خانم دکتر صلوح و خانم دکتر ملاعب، پروفسور حسیکی، آقای زراقط و آقای موسوی، دکتر رحمتی، دکتر طربی نیز از لبنان به سخنرانی در همایش عرفان اسلامی، نظر و عمل پرداختند.

گزیده سخنان دکتر ابراهیمی دینانی در همایش عرفان اسلامی، نظر و عمل

  • نظر به معنی نگاه ظاهری قطعا نیست چون همه حیوانات می بینند و تیزتر هم می بینند. عمل هم به آن معنی عام کلمه همه موجودات عالم، عمل دارند حداقل مکان اشغال می کنند. عمل انسان، عملی است که براساس نظر باشد. اگر عمل انسان براساس نظر نبود، ذره ای ارزش ندارد. با تاکید می گویم.
  • تدبیر از دبر است، یعنی پشت. تدبیر کسی دارد که عواقب امور را ببیند. کسی که ظاهر امور را می بیند، مدبّر نیست. تدبیر یعنی پشت امور را دیدن. چگونه می شود که پشت امور را دید؟ ذکر و فکر. ذکر بی فکر، بیهوده است. خیلی گول نخورید که فلانی اهل ذکر است. اگر اهل فکر نبود هیچ به درد نمی خورد. راحت به شما می گویم که به درد نمی خورد. ذکر بی فکر به درد نمی خورد. فکر بی ذکر هم مشکل دارد.
  • ذکر به معنی تذکر و یادآوری است. یعنی ذکر، توجه به گذشته است. تاریخ را باید بدانید. کسی که تاریخ نمی داند چیزی سرش نمی شود. فکر، آینده است. گذشته را نادیده گرفتن، نامعلوم شدن آینده است
4.7/5 - (3 امتیاز)

مطالب مشابه
کانال تلگرام دکتر دینانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا