غلامحسین ابراهیمی دینانی

صفحه معرفی آثار مکتوب و رسانه‌ای

غلامحسین ابراهیمی دینانی

سالک فکرت

دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی متولد پنجم دی ماه ۱۳۱۳ در شهر درچه، روستای دینان از توابع خمینی شهر اصفهان؛ چهره ماندگار فلسفه و استاد بازنشسته دانشگاه تهران.

چهره نام آشنایی برای عموم و خصوصا علاقه مندان حکمت و فلسفه؛ او با برنامه معرفت که هر هفته از شبکه چهار سیما پخش می شود و همین طور با سخنرانی ها و کتاب هایش در نزد اهالی فرهنگ، هنر، علم و اندیشه چهره شاخصی محسوب می شود.

وی صاحب تألیفاتی بسیاری در زمینه فلسفه می‌باشد که در آن به نقد آرای فلسفی فلاسفه بزرگ و شرق پرداخته و در ذیل آن‌ها به ارائه نظرات خاص فلسفی خود پرداخته‌ است.

هرچند به عنوان یک فیلسوف اسلامی، آرای او بسیار متأثر از ابن‌سینا، ملاصدرا و سهروردی است اما نظریات شخصی بسیاری به فلسفه اضافه نموده است. دینانی میزان سنجش و درک هر چیزی را عقل می‌داند، حتی درک انسان از خدا را.

کلاس های فلسفه دکتر ابراهیمی دینانی

دوشنبه هرهفته ساعت ۱۲ در موسسه حکمت و فلسفه ایران برگزار می شود. در این سایت فایل ضبط شده این کلاس ها هم موجود است

برنامه معرفت

یک برنامه گفتگو محور است که با حضور دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی هر هفته با موضوعات فلسفه و عرفان روزهای جمعه ساعت ۱۹ از شبکه چهار صدا و سیمای ایران پخش می شود. این برنامه از آبان ماه سال ۱۳۸۷ شروع شده و تاکنون بیش از ۵۴۰ قسمت از آن پخش شده است.

بررسی اشعار دیوان حافظ، سعدی، مولوی، وحشی بافقی، عطار، شاهنامه حکیم فردوسی، نظامی، پروین اعتصامی؛ همچنین شرح آثار اندیشمندانی چون: ابن سینا، فارابی، ملاصدرا، ملاهادی سبزواری، حکیم هیدجی، فیض کاشانی، گلشن راز شیخ محمود شبستری، خواجه نصیرالدین طوسی و.. تنها بخشی از سرفصل‌های پرداخته شده در این برنامه است.

وب سایت فیلسوف یار تمامی قسمت های پخش شده این برنامه را ضبط و به طور «دانلود رایگان» در دسترس همگان قرار داده است. آرشیو صوتی و تصویری را می توانید براحتی دانلود کنید.

پشت صحنه برنامه معرفت

برنامه معرفت هفته های اخیر

غلامحسین ابراهیمی دینانی
۱۳۹۸-۰۱-۳۰

نفس‌شناسی در مقالات شمس تبریزی (برنامه معرفت)

غلامحسین ابراهیمی دینانی
۱۳۹۸-۰۱-۲۳

داستان حضرت ابراهیم در مقالات شمس تبریزی

غلامحسین ابراهیمی دینانی
۱۳۹۷-۱۲-۲۵

مفلسف فلسفی تفسیر عذاب قبر میکرد (برنامه معرفت)

غلامحسین ابراهیمی دینانی
۱۳۹۷-۱۲-۱۸

از عالم معنی الفی بیرون تاخت

غلامحسین ابراهیمی دینانی
۱۳۹۷-۱۲-۱۰

داستان ابراهیم ادهم در مقالات شمس تبریزی

غلامحسین ابراهیمی دینانی
۱۳۹۷-۱۲-۰۳

جنبش و حرکت در مقالات شمس تبریزی