ویدئوهای کوتاه از برنامه معرفت

آنجایی که جهان به آرزوهای ما پاسخ نمی‌دهد..

انسان به عنوان موجودی که در این عالم زندگی می‌کند، آرزوهایی دارد هر انسانی امیدها و آرزوها دارد و انسانی نیست که این خصلت در او نباشد. امیدها و آرزوهای آدمیان، یکسان نیست ولی چیزی که تردید ناپذیر است، دارا بودن امید و آرزو در همه انسان‌ها است. حال انسان چون دارای امید و آرزو است همواره می‌کوشد که به آنها جامه عمل بپوشاند و به آنها دست پیدا کند.

اگر کسی امید و آرزو نداشت، کوشش هم نمی‌کرد. سؤال بعدی این است که آیا انسان‌ها به همه امیدها و آرزوهایشان می‌رسند؟ از جهان، آرزوها و امیدهایشان را می‌خواهند؛ آیا جهان پاسخ مثبت می‌دهد به آنها یا منفی؟ تا حدودی جهان به آرزوهای انسان پاسخگو هست اما نمی‌توانیم ادعا کنیم که همه به همه آنچه آرزوهایشان بوده رسیده‌اند. به نظر می‌رسد که جهان به برخی از آرزوها پاسخ مثبت و به بعضی پاسخ منفی دهد و حتی به بعضی از امیدها و آرزوها پاسخ نمی‌دهد.

آنجا که جهان به آرزوها و امیدهای ما مطلقاً پاسخ نمی‌دهد (چه پاسخ مثبت و چه منفی) آنجا کجاست؟ آنجا همان جایی است که ما آن بخش از جهان را نشناخته‌ایم. آن بخش از جهانی که ما می‌شناسیم یا پاسخ مثبت می‌دهد و یا منفی؛ اما آن بخشی از جهان که هرگز نمی‌شناسیم و نمی‌دانیم، اصلاً جایی از پاسخ مثبت و منفی ندارد. بنابراین ما باید قبل از اینکه به آرزوهایمان برسیم «بشناسیم»

مطالب مشابه

برای مشاهده ویدئوهای برنامه معرفت با موضوع «هستی شناسی» اینجا بزنید

4.3/5 - (7 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا