دوره آموزش منطق
ویدئوهای کوتاه از برنامه معرفت

حجاب معاصرت

حجاب معاصرت مسئله ای است که در تاریخ مطرح می شود. در تاریخ همه چیز آشکار می شود، ممکن است که در یک دوره ای آشکار نشود اما تاریخ حقایق را بعدها مشخص می کند. ممکن است که در عصر خودمان خیلی از چیزها را نفهمیم اما تاریخ بعدها آشکار می کند. وقتی هم اکنون تاریخ گذشته را مطالعه می کنیم، خیلی از چیزها آشکار می شود، پرده دری ها می شود.

چه کسانی ناروا بودند و چه کسانی بر حق بودند. تاریخ پرده در است. حجاب معاصرت گاهی اوقات مانع این می شود که خیلی از چیزهای نسل خودمان را متوجه بشویم. حجاب معاصرت یعنی اینکه به علت هم عصری با وقایع و خیلی چیزها، درک درستی از عصر و زمان خودمان پیدا نمی کنیم

وقتی که آبها از آسیاب افتاد، مورخان بی طرف تاریخ، همه چیز را ارزیابی می کنند و آنگاه همه چیز آشکار می شود و نابکاران مشخص می شوند. انسان وقتی از عالم معنی هبوط کرد، در تاریخ آمد. آمدن به زمین به معنی آمدن در تاریخ است اصلا انسان که به زمین آمد، تاریخ آغاز شد.

اگر انسان به زمین نیامده بود، تاریخ معنی نداشت. انسان که در زمین آمد، تاریخ ظاهر شد و تاریخ فهمیده شد. حال انسان که در تاریخ سقوط کرده است، باید راه نجاتش را هم در تاریخ جستجو کرد. ما انسان ها مرتکب گناه شده ایم و آن افتادن در تاریخ است؛ حال راه نجات هم در تاریخ است.

اگر در همین عالم نجات پیدا نکنیم، بعدها خیلی مشکل است یا اصلا نجات پیدا کردن، شدنی نیست. تاریخ پرده دری می کند یعنی حقایق را نشان می دهد. اگر کسی عمل نابجایی را انجام دهد، برای ابد زیر پرده نمی ماند. پرده ها کنار می رود و حقایق آشکار می شود.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا