دوره آموزش منطق
ویدئوهای کوتاه از برنامه معرفت

مسیح (ع) تجسد خدا نیست

بعضی از انسانهای متدین اشتباه بزرگی کرده‌اند و آن این است که حضرت مسیح (علی نبینا و آله و علیه السلام) را تجسد خدا دانسته‌اند. بین تجسد و تجلی فرق است. همین طور است اگر کسانی حضرت ختمی مرتبت را تجسد خداوند بداند، دچار کفر شده است. تجسد نیست اما تجلی هست.

چه تفاوتی بین تجسد و تجلی وجود دارد؟ تجسد این است که فقط حضرت مسیح را در همین زمان و مکانی که هست، ببینید و دست به دامن همین آدم بشوید به عنوان تجسد اولوهیت؛ با این عنوان که این آدم، خدای روی زمین است! اگر کسی این طور فکر کند، این همان بتی است که بت پرستان عالم دچارش هستند.

معنی این سخن «تجسد خدا» این است که خداوند از مقام الوهیت خویش به ظلمت ماده آمد و سپس فلان شخص شد و بعد همه چیز تمام شد و وقتی او رفت، دیگر چیزی باقی نماند! و به قول نیچه «خدا مرده است» دقیقاً همین نقطه، آغاز کفر است. تجسد نیست اما تجلی هست.

تجلی به چه معنی است؟ یعنی خداوند در مقام عزّ کبریایی خودش است و دارای صفات صمدیت، ازلیت، احدیت، اطلاق است و ظهور معرفتی اسماء و صفات اش در رفتار و گفتار و همه حیثیت یک انسان کامل است. این تجلی خداوند است در انسان کامل.

پس در به کار بردن کلمات و تعابیر نسبت به بزرگان و انسان‌های عالی مقام دقت کنیم که تا تعابیر و تعاریف از سر ناآگاهی بر زبان نیاوریم و مقام انسان کامل را بازیچه نادانسته‌هایمان قرار ندهیم. تعریف‌های بیجا و نادانسته و صد البته از روی احساس بدون تعقل و تفکر می‌تواند ضربات سنگینی بر پیکره آنچه در مقام تعریف و تثبیت اش هستیم، وارد کند.

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا