آموزش آنلاین منطق از صفر
شرح اشعار مولوی

دعا و نیایش از دیدگاه مولوی

مشخصات فایل برنامه معرفت پنجم شهریور ۱۳۸۹

موضوع برنامه: دعا و نیایش از دیدگاه مولوی

عنوان فصل: شرح اندیشه‌های مولوی

مدت زمان برنامه: ۴۶ دقیقه

حجم فایل ویدئویی: ۱۴۱ مگابایت (MP4)

حجم فایل صوتی: ۱۸ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

برنامه‌های مشابه

دعا و نیایش از دیدگاه مولوی

پرسش اصلی این است که رابطه بین دعا و نیایش با خداوند چگونه است؟ چرا خداوند فرمود: {ادْعُونِی أَسْتَجِبْ لَکُمْ} چرا اجابت را منوط به دعا شده است؟

تفسیر دعا به «خواستن» مسئله را تقریبا حل می کند. «دعا» نوعی از خواستن است و اساسا خود «دعا» و خواستن از محبوب حقیقی، کلی زیبایی است. از نظر فلسفی هم، «اعطاء» بدون تقاضا معنی ندارد مانند آب دادن به انسانی که تشنه نیست! خدمتی به آن شخص نشده و محبتی هم نیست.

برد آب زین بحر فیروزه ای      به گنجایش خویش هر کوزه ای

اگر کوزه ای را به دریا بیاندازید بیشتر از اندازه خودش نمی تواند بردارد. قاعده عقلی «العطیّات بقدر القابلیات» دقیقا اشاره به همین مطلب است. یعنی هر بخشش و اعطایی به اندازه قابلیت است. اساسا اعطای بیش از ظرفیت، عذاب است و برهم زننده نظام عالم است. همه موجودات عالم دارای ظرفیت محدود و مشخصی هستند که به همان اندازه ظرفیت نیز کمال دارند. هیچ استعداد و قابلیتی هم نیست که به فعلیت نرسد مگر اینکه به موانعی برخورد کند و به بالفعل تبدیل نشود؛ حتی آن موانع هم استعداد چیز دیگری بودند که استعداد ها با هم تعارض پیدا کرده اند.

استعداد انسان چقدر است و چقدر از خدا می خواهد؟ اصلا چه باید از خدا خواست؟ فلسفه دعا و نیایش از دیدگاه مولوی چیست؟

Video-DownloadSound-Download Youtube-download

فایل‌ها بجای «دانلود» پخش و اجرا می‌شود؟ راهنمای دانلود را بخوانید (اینجا بزنید)

می‌خواهید تمامی قسمت‌ها را به صورت یکجا دانلود کنید؟ همین الان اینجا بزنید

4.6/5 - (8 امتیاز)

۳ دیدگاه

 1. من میخواستم از صمیم قلب از شما تشکر کنم از چنین پروگرام پر مفهوم و عمیق. این پروگرام یک دریچه کاملا دیگری در دیدگاه دو چشمم گشوده است.
  من میخواستم بدانم که اگر یک لست از کتابهایی مهم در اینجا باشد بسیار خوب میشود. مثلا من میخواهم کتاب مثنوی بخرم اما نمیدانم کدام کتاب قابل اعتبار است.

  یک بار دیگر بسیار تشکر
  سهیلا مرتضی

 2. سلام : بنده خلیلی به اکثر برنامه های معرفت علاقه دارم ولی وقتی یک برنامه را آقای ابراهیمی به صورت یک کتاب به نام‌ درحریم عاشورا یاعشق که در خصوص حرکت امام حسین از مدینه تا کربلا خیلی عالی نگاشته است از آن زمان دیگر من دنبال چنین برنامه های معرفت هستم که به صورت کتاب باشد . البته برنامه های خیلی ویژه شده .اگر لطف کنید کتاب و آدرس خرید معرفی نماید

  1. سلام

   سه جلد کتاب از برنامه معرفت تاکنون توسط انتشارات سروش به چاپ رسیده است. در این سایت هم به صورت اختصاصی چهار فصل ابتدایی برنامه معرفت به صورت کامل تایپ شده و قابل دانلود است. می توانید از منوی سایت، گزینه آرشیو – آرشیو متنی برنامه معرفت متن های تایپ شده را مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا