آموزش آنلاین منطق از صفر
شرح اشعار مولوی

نفس از دیدگاه مولوی

فصل پانزدهم قسمت هفتم

مشخصات فایل برنامه معرفت بیست و نهم مرداد ۱۳۸۹

موضوع این قسمت: نفس از دیدگاه مولوی

عنوان فصل: شرح اندیشه‌های مولوی

مدت زمان برنامه: ۴۴ دقیقه

حجم فایل ویدئویی: ۱۳۶ مگابایت (MP4)

حجم فایل صوتی: ۱۸ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

نفس از دیدگاه مولوی

نفس کلید معارف و راه حق است اجازه بدید من این جا یک جمله بهش اضافه کنم که نفس به همان اندازه که کلید می تواند باشد، قفل هم هست. هم در را می‌بنده و هم در را می‌گشاید حالا این چگونه است که یک چیز می‌تواند هم قفل باشد و هم کلید، از عجایت خلقت انسان است.

تجلی تمام ذات یعنی حق در تمام هستی‌ اش تجلی کرده است، تمام تجلی ذات میشه. مصداق تجلی تمام ذات انسان کامل است. بنابراین، انسان کامل که تجلی تمام ذات حق است، اعجوبه آفرینش است. پس می توان گفت نفس یک راه بی‌انتهایی است؛ انسان یک موجود در بین موجودات نیست. انسان هرچه می بینید، موجود می بیند. انسان به حکم اینکه عالم را می فهمد، به آن احاطه نیز دارد. به همین دلیل نمونه هر آنچه در عالم هست، در انسان نیز وجود دارد. انسان، نسخه عالم است. در انسان، هم نمونه الهی هست و هم نمونه شیطانی.

عالم در موجودات است یا موجودات در عالم هستند؟ عالم کو؟ عالم، یک موجود در بین موجودات نیست بلکه عالم، افقِ دید شماست. حال چرا عالم را به افق تشبیه می‌کنیم؟ وقتی شما به افق نگاه می‌کنی چه بسا فکر کنی که همین نزدیکی است و به آن می‌رسی اما هرچه بروی، افق هست! عالم چنین چیزی است.

افق از کجا می‌آید؟ افق مربوط به وجود آدمی است که وجود آدمی همان «نفس» است. انسان، موجودی مثل کوه و بیابان و دشت و … نیست. انسان، یک افق است.

Video-DownloadSound-Download Youtube-download

فایل‌ها بجای «دانلود» پخش و اجرا می شود؟ راهنمای دانلود را بخوانید (اینجا بزنید)

می خواهید تمامی قسمت‌ها را به صورت یکجا دانلود کنید؟ همین الان اینجا بزنید

4.3/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا