آموزش آنلاین منطق از صفر
بررسی کتاب پرسش از هستی

رابطه اندیشه و هستی چگونه است؟

مشخصات فایل برنامه معرفت نوزدهم مهرماه ۱۳۹۸

موضوع این قسمت: رابطه اندیشه و هستی چگونه است؟

عنوان فصل: شرح کتاب پرسش از هستی یا هستی پرسش

مدت زمان برنامه: ۴۸ دقیقه

حجم فایل ویدئویی: ۱۱۳ مگابایت (MP4)

حجم فایل صوتی: ۲۰ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

برنامه‌های مشابه

رابطه اندیشه و هستی چگونه است؟

از هستی بدون اندیشه و از اندیشه بدون هستی چگونه می‌توان سخن به میان آورد؟ هرجا هستی هست، اندیشه نیز هست و البته تا آنجا که اندیشه می‌رود، هستی نیز از آن جدا نیست. به این ترتیب، جدا کردن اندیشه از هستی و هستی از اندیشه امکان‌پذیر نیست و هیچ یک از این دو بدون دیگری معنی پیدا نمی‌کند

اما با اینکه هستی از اندیشه و اندیشه از هستی جدایی نمی‌پذیرند، این پرسش همچنان به جای خود باقی می‌ماند که اندیشه بر هستی مقدم است و یا اینکه هستی بر اندیشه تقدم دارد. زبان حال هستی این است که اگر من نباشم، اندیشه تحقق نمی‌پذیرد و زبان حال اندیشه نیز این است که اگر من نباشم، هستی معنی پیدا نمی‌کند.

زبان هستی به همان اندازه استحکام و متانت دارد که زبان اندیشه. استحکام و متانت سخن هستی با استحکام و متانت بیان اندیشه در تعارض قرار می‌گیرد و بیرون آمدن از این تعارض با مشکل روبه رو می‌شود. تنها راه بیرون آمدن از این تعارض، این است که گفته شود هستی و اندیشه دوگانگی ندارند و به حکم وحدت و یگانگی با یکدیگر تعارض نیز نخواهند داشت.

پرسش دیگری که در اینجا پیش می آید این است که اگر هستی و اندیشه متحد و یگانه اند و دوگانگی در میان آنها نیست، چرا تحت دو عنوان مختلف مطرح می‌شوند و با دو نام متفاوت مورد شناسایی قرار می گیرند. آنچه واحد و یگانه است، یک چیز است و با یک نام نیز می توان آن را مورد شناسایی قرار داد. کسانی که از تیغ أکام سخن می‌گویند به همین مسئله اشاره می‌کنند و شخص آکام نیز روی همین مسئله تأکید کرده است.

این اندیشمند مشهور در مغرب زمین معتقد است در فکر و اندیشه باید به اندازه لازم سخن گفت و آنچه لازم و ضروری نیست را با تیغ، که همان تیغ أکام است، بدون هرگونه ملاحظه برید و قطع کرد و از حوزه اندیشه و سخن بیرون ریخت.

«صفحه ۸ کتاب پرسش از هستی یا هستی پرسش؛ نوشته دکتر دینانی»

Video-Downloadدانلود صوت Youtube-download

فایل‌ها بجای «دانلود» پخش و اجرا می شود؟ راهنمای دانلود را بخوانید (اینجا بزنید)

می خواهید تمامی قسمت‌ها را به صورت یکجا دانلود کنید؟ همین الان اینجا بزنید

4.5/5 - (40 امتیاز)

۲ دیدگاه

  1. باسلام وعرض ادب واحترام خدمت اقای دکتر
    واستاد عزیز وتمام عزیزانی که در تهیه این برنامه زحمت میکشندخسته نباشید اجرتان با خدا برنامه مفید وفوق العاده است.

  2. سلام و عرض ادب و خسته نباشید
    ممنون از برنامه فوق العاده خوبتون .و سپاس بیکران از جناب دکتر دینانی بخاطر بیان شیوا و بینظیرشون .ممنون که کمک کردید خودمونو بشناسیم.🙏🙏🙏🙏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا