آموزش آنلاین منطق از صفر
بررسی کتاب پرسش از هستی

تفاوت وجود و موجود؛ کمال هستی در چیست؟

هستی شناسی فلسفی

مشخصات فایل برنامه معرفت دوازدهم مهرماه ۱۳۹۸

موضوع این قسمت: تمامیت و کمال هستی در گرو چیست؟

عنوان فصل: شرح کتاب پرسش از هستی یا هستی پرسش

مدت زمان برنامه: ۴۸ دقیقه

حجم فایل ویدئویی: ۱۲۰ مگابایت (MP4)

حجم فایل صوتی: ۲۰ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

برنامه‌های مشابه

هستی در عین اینکه فقط هستی است غنا و فقر دارد و از وجود غنی و وجود فقیر سخن به میان می‌آید. تمامیت و کمال هستی در این است که فقر و غنا داشته باشد و چیزی خارج از آن تحقق نپذیرد؛ در حالی که اگر فقر وجودی بیرون از وجود باشد و مقابل غنای وجودی قرار گیرد مستلزم محدودیت وجود خواهد بود. تمامیت هستی تمامیتی است که غیر نمی‌شناسد و اگر غیری مفروض گرفته شود آن نیز در خود هستی تحقق می‌پذیرد. این همان چیزی است که حکما تحت عنوان «فوق التمام» از آن سخن می‌گویند. تمام بودن و کمال هستی آنچنان است که غنا و فقر، ثبات و حرکت، فعلیت و قوه، خارجیت و ذهنیت را در خود دارد و دوگانگی این دوگانه‌ها را در خود محو و نابود می‌سازد. محو شدن دوگانگی‌ها در یگانگی هستی همان چیزی است که در اصطلاح حکما و فلاسفه «ذو مراتب بودن» یا «تشکیک در وجود» خوانده می شود.

اگر کسی به ذومراتب بودن و تشکیک در وجود باور داشته باشد نمی‌تواند برای هستی ماهیت در نظر بگیرد؛ زیرا ماهیت تشکیک پذیر نیست و نمی‌توان آن را دارای مراتب دانست. تشکیک و دارای مراتب بودن ملک طلق وجود است و در غیر هستی معنایی برای آن به تصور در نمی آید. به همین جهت است که فلاسفه وجودی از نفی ماهیت برای انسان سخن می‌گویند؛ زیرا انسان مظهر کامل وجود است و آیینه هستی به شمار می‌آید. بنابراین، اگر هستی دارای ماهیت نیست، انسان نیز که آیینه هستی شناخته می‌شود دارای ماهیت نخواهد بود.

«صفحه ۷۲ کتاب پرسش از هستی یا هستی پرسش؛ نوشته دکتر دینانی»

Video-Downloadدانلود صوت Youtube-download

فایل‌ها بجای «دانلود» پخش و اجرا می شود؟ راهنمای دانلود را بخوانید (اینجا بزنید)

4.5/5 - (22 امتیاز)

۲ دیدگاه

  1. سلام , وجود زنجیره هستی ست مثل زنجیره غذایی با نوسان بسیار .
    معنی وجود عمر است از بدو خلقت با مثبت اندیشی میتوان به وجود اسرارآمیز رسید و تکامل پیدا کرد بدلیل اینکه ارزشمندترین موجود وجود هستی ست که در مسیر مثبت اندیشی هر آنچه که از دست رنج خود بدست می‌آورید لذتش را ببرید موفق باشید .
    با سپاس فراوان از شما فدایی مردم جهان اصغر سمیعی .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا