بررسی کتاب فراز و فرود فکر فلسفی

شرح حدیث حقیقت

مشخصات فایل برنامه معرفت پانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۶

موضوع برنامه: شرح حدیث حقیقت

عنوان فصل: شرح کتاب فراز و فرود فکر فلسفی

مدت زمان برنامه: ۴۵ دقیقه

حجم فایل ویدئویی: ۲۱۰ مگابایت (MP4)

حجم فایل صوتی: ۱۸ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

بدلیل ارتباطی که در فصل دوازدهم کتاب فراز و فرود فکر فلسفی با حدیث حقیقت وجود داشت، این متن در شرح حدیث حقیقت قرائت شد:

کسانی که از نسبت میان حدوث و ازلیت آگاه است، به خوبی می داند که او مالک حقیقت نیست و نمی تواند حقیقت را به تملک خود در آورد؛ ولی انسان آگاه بدرستی می داند که او هر لحظه می تواند به حقیقت، نزدیک و نزدیک تر گردد. بنابراین تملک حقیقت، یک امر نامعقول شناخته می شود و نزدیک شدن به حقیقت یک اصل انکار ناپذیر به شمار می آید. حقیقت، فراگیر و گسترده است و در چهارچوب تجربه حسی خلاصه و محدود نمی گردد.

کسانی که حقیقت را فقط در تجربه حسی خلاصه و محدود می دانند، از روحانیت ذهن آگاهی ندارند و روش آنها مستلزم نفی روحانیت در ادراک انسان خواهد بود. انسانی که مورد توجه این گونه اشخاص قرار می گیرد، یک موجود تک ساحتی و یک بعدی به شمار می آید و با موجودات جمادی و نباتی یا حیوانی، تفاوتی نخواهد داشت.

متن حدیث

قال: یا أمیرالمؤمنین(ع) ما الحقیقه؟ فقال(ع): مالک و الحقیقه؟ قال کمیل: أولستُ صاحب سرّک؟ قال(ع): بلى ولکن یرشّح علیک ما یطفح منّى قال کمیل: أو مثلک یخیّب سائلا؟ فقال(ع): الحقیقه کشف سبحات الجلال من غیراشاره. فقال: زدنی بیانا. قال(ع): محوالموهوم مع صحو المعلوم. فقال: زدنی بیانا. فقال(ع): هتک الستر لغلبه السّر. فقال: زدنی بیانا. قال(ع): نور یشرق من صبح الازل فیلوح على هیاکل التوحید آثاره. فقال: زدنی بیانا. قال (ع): اطف السراج فقد طلع الصبح»

Video-DownloadSound-Download Youtube-download

فایل‌ها بجای «دانلود» پخش و اجرا می‌شود؟ راهنمای دانلود را بخوانید (اینجا بزنید)

می‌خواهید تمامی قسمت‌ها را به صورت یکجا دانلود کنید؟ همین الان اینجا بزنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا