آموزش آنلاین منطق از صفر
بررسی کتاب فراز و فرود فکر فلسفی
برنامه‌های داغ

ذهن محدود چگونه به نامحدود پی می‌برد؟

مشخصات فایل برنامه معرفت بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۶

موضوع برنامه: ذهن محدود چگونه به نامحدود پی می‌برد؟

عنوان فصل: شرح کتاب فراز و فرود فکر فلسفی

مدت زمان برنامه: ۴۵ دقیقه

حجم فایل ویدئویی: ۱۱۷ مگابایت (MP4)

حجم فایل صوتی: ۱۸ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

ذهن محدود چگونه به نامحدود پی می‌برد؟

ممکن است سوال شود که اگر ذهن انسان، محدود و متناهی است، چگونه می تواند نامتناهی را درک کند و درباره آن سخن بگوید؟ به دیگر سخن، ارتباط محدود و نامحدود چگونه است ؟ متناهی و محدود از حیطه متناهی و محدود بودن بیرون نیست و اگر چنین است چگونه به آنچه بیرون از حیطه و محدوده آن است می اندیشد و درباره آن سخن می گوید؟

این پرسش بسیار مهم و بنیادی است. از سویی همه می دانیم که انسان محدود است و بدون تردید چون خودش محدود است، اندیشه اش نیز محدود خواهد بود. حال سوال این است که با این محدودیت در اندیشه و هستی، چگونه به نامحدود می اندیشد؟ پاسخ کوتاهی که می توان به این سوال داد این است که: اندیشه محدود است اما اندیشیدن، نامحدود است. من هر اندیشه ای داشته باشم، محدود است اما اندیشیدن که «فعلِ اندیشیدن» است، نامحدود است.

محدود یعنی چیزی که «حد» دارد. برای اینکه محدود را بفهمیم و بتوانیم حد بزنیم، باید نامحدود را بفهمیم و بدانیم، تا بتوانیم حد بزنیم. برای اینکه بتوانیم آگاهانه حد بزنیم، نامحدود را باید بفهمیم پس محدود و نامحدود، نسبتی با هم دارند. پس وقتی من محدود را می فهمم، نامحدود را نیز می توانم بفهمم.

اجمالا می توان فهمید که «نامحدود» هست اما نامحدود را نمی توان در اندیشه وارد کرد، من به نامحدود می اندیشم و به سوی او هم در حرکت هستم اما نامحدود را نمی توانم در درون خود به احاطه دربیاورم، زیرا به محض وارد کردن، محدود می شود.

Video-DownloadSound-Download Youtube-download

فایل‌ها بجای «دانلود» پخش و اجرا می‌شود؟ راهنمای دانلود را بخوانید (اینجا بزنید)

می‌خواهید تمامی قسمت‌ها را به صورت یکجا دانلود کنید؟ همین الان اینجا بزنید

4.2/5 - (5 امتیاز)

خرید پستی برنامه معرفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا