آموزش آنلاین منطق از صفر
بررسی کتاب فراز و فرود فکر فلسفی

سفر معنوی انسان با نور عقل است

مشخصات فایل برنامه معرفت سی ام تیرماه ۱۳۹۶

موضوع برنامه: سفر معنوی انسان با نور عقل است

عنوان فصل: بررسی کتاب فراز و فرود فکر فلسفی

مدت زمان برنامه: ۴۷ دقیقه

حجم فایل ویدئویی: ۱۲۴ مگابایت (MP4)

حجم فایل صوتی: ۱۹ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

برنامه‌های مشابه

سفر معنوی انسان با نور عقل است

سفر را می‌توان به سفر دنیوی و سفر معنوی تقسیم بندی کرد. سفر عبور است از مکانی به مکانی و از کشوری به کشوری. در سفر انتقال است. یک سفر زمان و مکان داریم که شما از مکانی به مکان دیگر نقل مکان می‌کنید، یعنی یک مکانی را پشت سر می‌گذارید و به مکان دیگر نقل مکان می‌کنید.

در سفر معنوی هم عبور داریم ولی وقتی مسافت حس به خیال، از خیال به وهم و از وهم به عقل را طی می‌کنیم، وقتی بالاتر می‌رویم تا پایین را هم با خودمان می‌بریم، دیگر چیزی پشت سرمان نمی‌ماند. هر انسانی باطناً نورانی است، چون نفس مجرد دارد و هر مجردی نور است. هر انسانی که متولد می‌شود به حکم این که دارای نفس ناطقه است یک نوری دارد. اگر علوم  و تجربیات را هم اضافه کند، این نور علی نور می‌شود.

انسان نور عقل را دارد، انسان عاقل است، عقل نور است، برای اینکه چیزها را برای ما روشن می‌کند و چون خودش روشن است، چیزها را روشن می‌کند. خاصیت نور این است که چون خودش روشنایی دارد چیزها را روشن می‌کند. آدم عاقلی که به وحی متصل شود و کلمات وحیانی انبیا را آویزه گوش کند، نور علی نور می‌شود. انسان یک نور عقلانی دارد و یک نور وحیانی هم می‌گیرد و نور علی نور می‌شود.

در سفر ظاهری مکان و زمان را باید پشت سر گذاشت تا به مقصد برسیم، اما در سفر معنوی هر چه پیش بروید گذشته را از دست نمی‌دهید، بلکه بر آن می‌افزایید. با حفظ گذشته چیز تازه‌ای به دست می‌آورید. در برون، انسان با گذشته خودش در زمان و مکان فاصله پیدا می‌کند. اما در درون هر چه به پیش بروید گذشته را پیش پای خود دارید، از دست نمی‌دهید فقط می‌افزایید. روشن را روشن‌تر می‌کنید، چاق را چاق‌تر می‌کنید، افزایش می‌دهید، اما از دست نمی‌دهید. فرق سفر ظاهری و سفر معنوی این است. به عبارت دیگر شما در سفر معنوی گسترش پیدا می‌کنید و چیزی را از دست نمی‌دهید.

Video-DownloadSound-Download Youtube-download

فایل‌ها بجای «دانلود» پخش و اجرا می‌شود؟ راهنمای دانلود را بخوانید (اینجا بزنید)

می‌خواهید تمامی قسمت‌ها را به صورت یکجا دانلود کنید؟ همین الان اینجا بزنید

4/5 - (4 امتیاز)

خرید پستی برنامه معرفت

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا