دوره آموزش منطق
ویدئوهای کوتاه از برنامه معرفت

عمل بدون نظر هیچ معنی ندارد

عقل نظری و عملی؛ آیا انسان فقط نظر است یا عمل هم هست؟ یا برعکس؛ آیا فقط عمل است یا نظر هم دارد؟ انسان هر دو نظر و عمل را دارد. انسان تنها موجودی است که دارای نظر و عمل است. بسیاری از موجودات، عمل دارند اما نظر ندارند و بعضی از موجودات ربانی (مانند فرشتگان) نظر دارند ولی عمل ندارند.

با تشبیه و مثال می‌خواهم پاسخ به سؤال عقل نظری و عملی چیست را بدهم. «نظر» مافوق بدن است اما بنده می‌خواهم در این مثالی که می‌خواهم بگویم، نظر و عمل را در خود بدن به شما نشان بدهم. بدن انسان دارای اعضا و جوارح است. چشم و گوش و بینی و دست و پا و دهان و…. اعضای بدن انسان هستند.

موضع چشم کجاست و موضع پا کجاست؟ هر دوی چشم و پا مهم هستند، چون اگر کسی پا نداشته باشد، مشکل دارد و اگر چشم هم نداشته باشد، مشکل دارد. اما چشم با این اندازه کوچکی که دارد نسبت به پا که دراز و بزرگ‌تر از چشم است، موقعیت اش چگونه است؟ آیا موقعیت و اهمیت چشم بیشتر است یا اهمیت پا؟

اهمیت چشم در این مثال بیشتر است. اهمیت فیزیولوژیکی چشم از پا بیشتر است. البته چشم با همه اعضای بدن رابطه دارد اما از اهمیت بیشتری برخوردار است. نظر، همانند چشم است و عمل همانند پا در این مثال ما است. حالا نظر بالاتر است یا عمل؟ آیا عمل اگر از نظر ناشی نشود، ارزشی دارد؟

یک دنیا عمل و هزاران خروار عمل بدون نظر، هیچ ارزشی ندارد. البته نظر بدون عمل، چندان منشأ اثر نیست ولی باز می‌شود گفت که اگر بعد از نظر عملی هم نباشد، یک اثری بر آن نظر مترتب می‌شود. اما عمل بدون نظر بی ارزش و تهی است.

جهت مشاهده ویدئوی کامل عقل نظری و عملی به این لینک مراجعه کنید: تماشا / دانلود صوت و ویدئوی برنامه معرفت نهم تیرماه ۱۳۹۶

5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا