آموزش آنلاین منطق از صفر
سوالات بینندگان برنامه معرفت

حقیقت روان قابل شناسایی نیست

مشخصات فایل برنامه معرفت نهم تیرماه ۱۳۹۶

موضوع برنامه: حقیقت روان قابل شناسایی نیست

عنوان فصل: پاسخ به سوالات بینندگان برنامه معرفت

مدت زمان برنامه: ۵۲ دقیقه

حجم فایل ویدئویی: ۱۱۷ مگابایت (MP4)

حجم فایل صوتی: ۲۱ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

مبدا نفس و روان در انسان چیست؟ بهترین راه شناخت روان، چه راهی است؟ کیفیت ظهور روان در جسم چگونه است؟ حقیقت روان قابل شناسایی نیست چون ریشه در عالم غیب دارد و آنچه که ما به عنوان روان می شناسیم، در واقع تظاهرات و حرکات مخصوص روان در جهان خارج است.

روان عبارت فارسی نفس است. انسان غیر از بدن، چیز دیگری هم دارد که آن را روان می گویند. روان از روندگی می آید. انسان موجودی است که در یک بُعد مثل تَن و جسم خلاصه نمی شود. هر موجودی غیر از انسان، هر مصالح مادی از ابتدا داشته، همان است و تغییر نمی‌‎کند اما انسان، روان است و در مصالح اولیه مادی اش خلاصه نمی شود.

انسان، قطعا یک موجود مادی با همه آثار ماده است اما انسان در ماده خلاصه نمی شود. انسان کارهایی می کند که آنها از ماده در نمی آید. اسم اینها را نفس می‌گذاریم. در فارسی روان معنی می شود. چرا انسان رونده است و این روندگی را از کجا می‌فهمیم؟ انسان در هر لحظه، امید دارد که در لحظه بعد چیزهای بیشتری بفهمد. چه بسا انسان امید داشته باشد که در لحظه‌های بعد، کل جهان را می‌فهمد.

هر انسانی هرچقدر که عالم باشد، در محاصره مجهولات است و فکر می‌کند در لحظه بعد بهتر می فهمد. لحظه به لحظه، امید به آینده دارد که بهتر بفهمد. اما آیا انسانی هست که فکر کند همه اسرار هستی را فهمیده؟

Video-DownloadSound-Download Youtube-download

فایل‌ها بجای «دانلود» پخش و اجرا می‌شود؟ راهنمای دانلود را بخوانید (اینجا بزنید)

می‌خواهید تمامی قسمت‌ها را به صورت یکجا دانلود کنید؟ همین الان اینجا بزنید

5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا