دوره آموزش منطق
سخنرانی‌ها و همایش‌ها

سخنان دکتر دینانی در بزرگداشت روز سعدی

اول اردیبهشت ماه در تقویم ملی ایرانیان همزمان با سالروز تولد شیخ اجل سعدی شیرازی که فرهنگوران او را به‌عنوان استاد سخن می‌شناسند، یادروز سعدی نام گرفته است. افزون بریک دهه‌ است که با مشارکت نهادها و ارگان‌های فرهنگی فارس، سعدی پژوهان و سعدی شناسان هر سال با اجتماع بر تربت استاد سخن سعدی شیرازی با نکوداشت یاد این پیام آور انسانیت به تبیین آرا و اندیشه‌های شیخ اجل می‌پردازند. در ادامه سخنان دکتر دینانی در بزرگداشت روز سعدی را مطالعه می‌کنید.

سعدی به همان اندازه که در نظم و نثر سهل و ممتنع است، شخصیتش پیچیده، بغرنج و معماگونه است. سعدی به نظامیه وفادار نماند چون فرزند شیراز و رند عالم بود. شعر به قدرت خیال زنده است  و سعدی در قدرت خیال و توانایی عقل کم‌نظیر است، گفت: سخن سعدی جمع بین عقل نظری و عملی است. سعدی اشعری نماند، سعدی تنها استاد اخلاق و سخن و ادیب نیست، سعدی یک عارف بزرگ و حکیم بزرگ است.

ابراهیمی دینانی با اشاره به اینکه سعدی در گلستان به نقل از رسول اکرم (ص) آورده که من وقت‌هایی دارم که در آن وقت هیچ پیغمبر و فرشته‌ای نمی‌تواند حضور داشته باشد، بیان کرد: سعدی آن وقت را همان وقتی تعبیر کرده که انسان با حق تعالی خلوت می‌کند.

مطالب مشابه

بخشی از سخنان دکتر دینانی در بزرگداشت روز سعدی

شعر به قدرت خیال زنده است و سعدی نیز در قدرت خیال و توانایی عقل کم‌نظیر است.‌ سعدی در قدرت خیال و توانایی عقل کم‌نظیر است.‌ ‌ سعدی به همان اندازه که در نظم و نثر سهل و ممتنع است، شخصیتی پیچیده، بغرنج و معماگونه دارد.

سعدی فقیه شافعی و متکلم اشعری در نظامیه بغداد است؛ اما به نظامیه وفادار نماند؛ زیرا چون فرزند شیراز و رند عالم بود. اخلاق، سیاست و تدبیر در سخن سعدی درخشان است، به گفته اندیشمندان غربی، گلستان و بوستان در حد انجیل‌های مقدس است، سعدی تنها استاد اخلاق و سخن و ادیب نیست؛ بلکه عارف و حکیمی بزرگ است. ‌

سعدی به زبان فارسی سخن نمی‌گوید؛ بلکه او چنان فصیح است که درواقع این، ماییم که ۷۰۰ سال است به زبان سعدی سخن می‌گوییم.‌

 

4.4/5 - (11 امتیاز)

کانال تلگرام دکتر دینانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا