دوره آموزش منطق
ویدئوهای کوتاه از برنامه معرفت

راه آزادشدن از تعلقات و اعتقادات بیهوده

انسان با مجموعه تعلقات و معتقدات خود زندگی می‌کند. که هر دو اینها (تعلقات و اعتقادات) موانعی در مسیر اختیار و اراده هستند. راه آزادشدن از تعلقات و اعتقادات بیهوده چیست؟

دو کلمه بر زبان شما جاری شد که چه تناسب منطقی و محکمی دارند. آن دو کلمه: اعتقادات و تعلقات هستند. تعلقات انسان می‌تواند درونی باشد و می‌تواند بیرونی باشد. تعلقات بیرونی مانند: پول و منصب و جاه و مقام و…. اما تعلقات درونی، همان اعتقادات است. اعتقاد از عقد گرفته شده به معنی بسته شدن؛ انسان معتقد یعنی خود را به آن اعتقاد می‌بندد به همین دلیل انسان را سخت نگه می‌دارند.

اگر اعتقادات خوب باشد که بسیار هم عالی است. اعتقادات اگر معقول و منطقی و درست باشد، بسیار خوب است اما آدم‌هایی هم هستند که اعتقادات بیهوده دارند. اعتقاد بیهوده باعث بسته شدن و اسیرشدن در بیهودگی می‌شود. تعلقات هم از بیرون نگه می‌دارد. یعنی انسان در دو جنبه بیرون و درون نگه داشته شده است: تعلقات بیرونی و اعتقاد بیهوده که از درون او را بسته نگه داشته است.

مطالب مشابه

آنچه می‌تواند انسان را از این بندهای آهنین رها کند و به معقول و منطق راهنمایی کند، آزادی است. اگر انسان خود را آزاد بیابد زیرا که به حسب فطرت آزاد است، می‌تواند از قید اعتقادات باطل آزاد شود. البته اصلاً آسان نیست و بسیار سخت است. آزادی در کجا ظاهر می‌شود؟ در اختیار

کلمه آزادی و اختیار دو لفظ دارای مصداق واحد هستند. آزادی بدون اختیار معنی ندارد و اختیار نیز بدون آزادی معنی ندارد.

بند بگسل باش آزاد ای پسر      تا کی باشی بند سیم و بند زر

گسستن با آزادی و اختیار است. چون مختار هستی می‌توانی از بندها رها شوی یا چون بی اختیار و بی اراده هستی می‌توانی؟

3.7/5 - (8 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا