دوره آموزش منطق
آثار مکتوب دکتر دینانی

خرد گفتگو (درس‌گفتارهای فلسفی)

اطلاعات کتاب‌شناختی «خرد گفتگو»

عنوان کتاب: خرد گفتگو

ناشر: نشر کتاب هرمس

مطالب مشابه

قطع: رقعی

سال انتشار: ۱۳۹۶

تعداد صفحات: ۳۲۰

کسانی که با دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی آشنایی دارند، می ‌دانند که «گفتگو» عنصر کلیدی او در فلسفیدن است تا آنجا که گاهی فلسفه را مساوی گفتگو می‌داند و معتقد است در آثارش به گفتگو با فلاسفه و اندیشمندان قرن‌ های گذشته می ‌پردازد. کتاب خرد گفتگو نیز با محور گفتگو منتشر شده است.

خرد گفتگو شامل هفت بخش است که به ترتیب عبارتند از:

  1. مقدمات فهم فلسفه
  2. هستی‌شناسی
  3. خداشناسی
  4. جهان‌شناسی
  5. انسان‌شناسی
  6. عرفان
  7. دین‌شناسی

همانطور که مشاهده می‌شود تقریبا همه زمینه‌های حکمت اسلامی اعم از فلسفه، کلام و عرفان مورد توجه استاد قرار گرفته‌اند. نکته قابل توجه این است که علاوه بر موضوعات اصلی و بنیادی همچون مباحث وجود و ماهیت، نور، وحدت و کثرت، ذات واجب‌الوجود، اسماء و صفات الهی، حدوث و قدم جهان ، تشخص عالم، کیفیت علم و کلام خداوند، آفرینش جهان، زمان، عالم مثال متصل و منفصل، رابطه‌ی نفس و بدن، جبر و اختیار، عقل و….. به مباحث بسیار جالبی همچون خیال، زبان، خودشناسی، خواب و شهود، لذت و الم، آن و لحظه، عشق و… نیز پرداخته شده است.

دیگر آنکه گاهی دانشجویان در خلال بحثهای فلسفی پرسش‌های شخصی از استاد می‌پرسند و ایشان هم در کمال صداقت از خود می‌گویند. بی‌شک برای هر کسی جالب است که بداند استاد بزرگ فلسفه چه پاسخی به این پرسش‌ها می‌دهند؛ استاد! تابحال از فلسفه خسته شده‌اید؟ استاد! آیا در زندگی‌تان، خود را آدم موفقی می‌دانید؟ استاد! تابحال شده به راه خودتان شک کنید؟ همچنین گاهی در لابه‌لای مباحث فلسفی پندهای حکیمانه ژرفی بر زبان استاد ظاهر می‌شود که سخت به دل می‌نشیند.

آنچه کتاب خرد گفتگو را از دیگر آثار مولف و حتی از دیگر آثار فلسفی فارسی متمایز می‌کند، ساختار کاملا دیالوگی کتاب است به این نحو که سراسر کتاب به صورت دیالوگ‌ های استاد و دانشجویان تنظیم شده است. همراه با مقدمه ‌ای از دکتر دینانی، به تازگی توسط نشر هرمس روانه بازار نشر شده است.

خرید پستی این کتاب از دیجی‌کالا

 

3.5/5 - (2 امتیاز)

کانال تلگرام دکتر دینانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا