دوره آموزش منطق
ویدئوهای کوتاه از برنامه معرفت

معنی ازل و ابد

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

ازل پایان زمان نیست . وقتی که از دو واژه ازل و ابد استفاده می کنیم بعضی ها فکر می کنند که ازل یعنی خیلی قدیمی و مدام به زمان گذشته بر می گردند. یک میلیارد .. ده میلیارد و….. شما هر چه بروی در زمان پیش می روی و از زمان نمی توانی خارج بشوی و هرگز زمان، ازل نیست. زمان را تا بی پایان هم که فرض کنید، ازل نیست. فهم معنی ازل و ابد یک مساله دقیق فلسفی است.

اصلا ازل، از جنس زمان نیست. این را ما اشتباه فهمیدیم. ازل یعنی چیزی که زمانی نیست. چیزی که فوق زمان است و اشتباه ما این است که ازل را در زمان جستجو می کنیم. وقتی از ازل صحبت می کنیم، ذهن انسان به دنبال گذشته می رود. تا چقدر ذهن شما دنبال گذشته می‌رود؟ تاجایی که خسته شود. شما وقتی به گذشته بر می‌گردید، به آغاز زمان نمی رسید.

به جایی می رسید که ذهنتان خسته می شود. مدام شما برو به یک سال قبل و قبل از آن و قبل از آن و قبل از آن ……..تا کی می روی؟ وقتی هم که خسته شدی، ول می کنی و بر میگردی سر جای اول؛ ولی به آغاز زمان نمی رسی. همچنان می رو به پایانش مرس. وقتی که از ابد صحبت می کنیم به آینده فکر می کنیم. آینده هم چقدر؛ یک سال بعد، یک میلیارد سال بعد و…..تا کجا که پایان پیدا کند زمان؟

مطالب مشابه

به پایان زمان نمی رسی به جایی میرسی که ذهنت خسته می شود. پس ذهن شما نه به ابد می رسد و نه به ازل می رسد و همین جاست که عقل اظهار عجز می کند و می گوید ماهیت ازل را به تصویر نمی کشم و در حیطه من در نمی آید. ماهیت ابد را نیز نمی توانم به تصویر در آورم. اما می دانم که ازل، ازل است و ابد، ابد است. اما اینکه صورت ابد چیست و ماهیت ازل چیست، به تصویر در نمی آید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/6″][/vc_column][vc_column width=”2/3″][vc_wp_rss items=”10″ title=”مطالب بیشتر و مرتبط با «ازل و ابد»” url=”https://philosophyar.net/tag/forever-and-ever/feed”][/vc_column][vc_column width=”1/6″][/vc_column][/vc_row]
3.5/5 - (8 امتیاز)

کانال تلگرام دکتر دینانی

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا