شرح اختیار در ضرورت هستی

جهات قضایا و مساله اختیار

مشخصات فایل برنامه معرفت یازدهم بهمن ۱۳۹۸

موضوع برنامه: جهات قضایا و مساله اختیار

عنوان فصل: شرح کتاب اختیار در ضرورت هستی

مدت زمان برنامه: ۴۸ دقیقه

حجم فایل ویدئویی: ۱۱۸ مگابایت (MP4)

حجم فایل صوتی: ۲۰ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

جهات قضایا و مساله اختیار

هر جمله‌ای که بعنوان یک قضیه از زبان یک انسان به گوش می‌رسد، علاوه بر این که دارای موضوع و محمول و نسبت است، از آنچه جهت قضیه خوانده می‌شود نیز برکنار نیست. زیرا نسبت میان موضوع و محمول یک قضیه که عنصر سوم بشمار می‌آید، دارای کیفیت و چگونگی است و آنچه بر این کیفیت و چگونگی دلالت دارد، جهت خوانده می‌شود.

ضرورت و امکان و امتناع از کیفیت‌های نسبت میان موضوع و محمول شناخته می‌شوند و آنچه بر این کیفیت‌ها دلالت دارد، جهت قضیه و جمله بشمار می‌آید. بنابراین در بوجود آمدن یک قضیه که بعنوان یک جمله گفته می‌شود، افزون بر موضوع و محمول و نسبت میان آنها، یک عنصر دیگر نیز دخالت دارد که عنوان جهت بر آن اطلاق می‌گردد.

همانگونه که جسم انسان در جهات جغرافیایی قرار گرفته و خارج شدن از جهات شش گانه برای آن امکان پذیر نیست، اندیشه او نیز دارای جهت است و هر جمله‌ای که بعنوان یک قضیه بیان می‌کند، خالی از جهت نبوده و او از توانایی سخن موجه گفتن برخوردار است. سخن انسان اگر موجه نباشد ارزش و اعتبار ندارد، تا جایی که می‌توان گفت، باورهای انسان نیز باید موجه باشند و کسی که دارای باور است اگر نتواند باور خود را توجیه کند، از ارزش و اعتبار باور خود آگاه نیست. البته کسی که برای باورهای خود توجیه ندارد، از ارزش و اعتبار آن باورها نیز نمی‌تواند سخن بگوید.

کسی که براساس باورهای خود عمل می‌کند و از توجیه کردن باورهای خود ناتوان است، در واقع مانند موجودی است که بر مبنای غرایز خود عمل می‌کند و محکوم به حکم غریزه است. غریزه منشاء اثر است و موجودی که براساس غریزه عمل می‌کند، کمتر اشتباه می‌کند و از آنچه اشتباه غریزی خوانده می‌شود، سخن به میان نمی‌آید. ولی غریزه برای آنچه آن را انجام می‌دهد، جز غریزه بودن توجیه دیگری ندارد.

«متن برگرفته از صفحه ۳۱۲ و ۳۱۳ کتاب اختیار در ضرورت هستی نوشته دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی»

برای مطالعه ادامه متن فوق با موضوع «جهات قضایا و مساله اختیار» به کتاب اختیار در ضرورت هستی مراجعه فرمایید.

Video-DownloadSound-Download Youtube-download

فایل‌ها بجای «دانلود» پخش و اجرا می‌شود؟ راهنمای دانلود را بخوانید (اینجا بزنید)

می خواهید تمامی قسمت‌ها را به صورت یکجا دانلود کنید؟ همین الان اینجا بزنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا