آموزش آنلاین منطق از صفر
بررسی اندیشه فارابی

تفکرات اجتماعی و سیاسی فارابی

مشخصات فایل برنامه معرفت نهم خرداد ۱۳۹۳

موضوع برنامه: تفکرات اجتماعی و سیاسی فارابی

عنوان فصل: بررسی اندیشه فارابی

مدت زمان برنامه: ۵۰ دقیقه

حجم فایل ویدئویی: ۱۴۴ مگابایت (MP4)

حجم فایل صوتی: ۲۰ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

تفکرات اجتماعی و سیاسی فارابی

فارابی فیلسوف فرهنگ است. «فارابی و فرهنگ» «فارابی و فکر» این سه (فاء) را می‌خواهم اینجا ردیف کنم.

تفکر یک طریق است. راه‌هایی که شما می‌روی مثلاً به منزل می‌روی اگر در بین راه بمانی و برگردی، از مسیر دور شده‌ای. مثلاً از اینجا می‌خواهی به یک شهرستان بروی. نصف راه را بروی و دوباره برگردی و بعد دوباره بخواهی حرکت کنی؛ این جوری مسیر شما دور می‌شود و شما مسیرتون را دور کرده‌اید. خود تفکر، یک راه است. این راه خصلتی که دارد این است که اگر در وسط راه شکست هم بخوری و از این تفکری که داری برگردی، از مقصد دور نشده‌ای! یعنی تفکر، راهی است که حتی اگر بازگشت به عقب بکنی، از مقصود دور نشده‌ای. یعنی شکست نخورده‌ای. این چه حرفی است که من می‌زنم؟

بسیاری از آدمها بوده‌اند که نصف یا بخشی از عمرشان را در یک تفکری به سر می‌بردند. بعد به یک مرحله‌ای از تفکر می‌رسند که از تفکر قبلی خود باز می‌گردند. تفکرشان به جای بهتری می‌رسد. و چه بسا متوجه می‌شوند که اشتباه کرده بودند. اگر متوجه شوند که اشتباه کردند و برگردند، این شکست است یا نزدیک شدن به مقصد؟ دقیق‌تر به مقصد می‌رسد.

صدرالمتألهین یک فیلسوفی است که همه می‌شناسیم. او می‌گوید که تا مدتی از عمرش اصالت ماهوی بوده (به تبع استادش میرداماد) و خیلی هم دفاع می‌کرده است بعد یکدفعه متوجه می‌شود که اشتباه می‌کرده است و اصالت وجود حق است. حالا که به اصالت وجود رسید و این همه دفاع کرد و این همه براهین قاطع و محکم برای اثبات اصالت وجود اقامه کرد که در اثبات اصالت وجود در تاریخ، بی نظیر است، این را شکست می دانید؟

Video-DownloadSound-Download Youtube-download

فایل‌ها بجای «دانلود» پخش و اجرا می‌شود؟ راهنمای دانلود را بخوانید (اینجا بزنید)

می‌خواهید تمامی قسمت‌ها را به صورت یکجا دانلود کنید؟ همین الان اینجا بزنید

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا