آموزش آنلاین منطق از صفر
بررسی اندیشه فارابی

فکرِ خطا، خطرناک‌ترین خطا است

شرح نیایش اللهم انی اسئلک یا واجب الوجود

مشخصات فایل برنامه معرفت شانزدهم خرداد ۱۳۹۳

موضوع برنامه: فکر خطا خطرناک‌ترین خطا است

عنوان فصل: بررسی اندیشه فارابی

مدت زمان برنامه: ۴۶ دقیقه

حجم فایل ویدئویی:  ۱۳۹ مگابایت (MP4)

حجم فایل صوتی: ۲۲ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

بخشی از نیایش فارابی : اللهم انی اسئلک یا واجب الوجود یا علت العلل، یا قدیما لم یزل، ان تعصمنی من الذلل و تجعلنی من العمل ما ترضاه لی من العمل؛

فکر خطا خطرناک‌ترین خطا است که از انسان سر می زند. فارابی از خداوند، دانایی می خواهد. ما باید طالب دانایی باشیم. در دنیای امروز، علم و دانایی را برای اهداف خودمان می خواهیم. علم امروز ادعا دارد که برای رفاه مردم کار می کند. اما دانایی مقدمه نیست. دانایی هدف است. دانایی، خود رستگاری است. دانایی، به هیچ عنوان مقدمه نیست. اگر دانایی مقدمه رستگاری است، پس خود دانایی چیست؟ رستگاری یعنی دانایی هم در دنیا و هم آخرت. بعضی ها دانایی را برای غیر دانایی می خواهند! یعنی هر چه داناتر شوی، رستگارتر خواهی بود.

(ربّ زدنی فیک تحیّراً) حیرت، سرگردانی نیست. حیرت از درون به برون آمدن و بلافاصله از برون به درون آمدن است. تا کی این باید ادامه داشته باشد؟ تا پایان. این رفت آمد و آمد درون و برون، حیرت است. درون حضرت ختمی مرتبت، توحید حق تعالی است. بیرون حضرت، رسالت است. رسالت رو به بیرون است. حضرت در بیرون نمی ماند و دو مرتبه به درون می رود. به عبارتی دیگر درون، حق است و بیرون خلق است. از حق به خلق آمدن و از خلق به حق رفتن است. من این طور معنی می کنم.

Video-DownloadSound-Download Youtube-download

فایل‌ها بجای «دانلود» پخش و اجرا می‌شود؟ راهنمای دانلود را بخوانید (اینجا بزنید)

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا