آموزش آنلاین منطق از صفر
ویژه برنامه ماه رمضان

وابستگی و وارستگی از دیدگاه فلسفی

مشخصات فایل برنامه معرفت سوم مهرماه ۱۳۸۸

موضوع برنامه: وابستگی و وارستگی از دیدگاه فلسفی

عنوان فصل: بررسی اندیشه غزالی

مدت زمان برنامه: ۴۸ دقیقه

حجم فایل ویدئویی: ۹۱ مگابایت (MP4)

حجم فایل صوتی: ۱۹ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

وابستگی و وارستگی از دیدگاه فلسفی

وابستگی و وارستگی، واژه‌های کلیدی هستند. بله جهان، جهانِ نیکو و زیبایی است. نگاهی است که وارستگی (با خود) می‌آورد و نگاه دیگری وابستگی می‌آورد. اگر نگاهی (به عالم و دنیا) داشتی که وابسته شدی، این وابسته شدن بد است و این «بدی» را هم خودت برای خودت ایجاد کرده‌ای. حالا شاید بپرسید که چرا وابسته شدن بد است؟

چرا وابسته شدن بد است؟ وابستگی یعنی اینکه اگر آن (مورد وابسته) را از او بگیری دیگر نیست، این مذموم است. اما وارستگی یعنی این چیز را دارد اما وابسته به آن نیست. لباس خوب، خانه خوب و از هر چیزی خوبش را داشته باشد، اما وابسته به آن نیست. اینها برای او ابزار است. وابسته بودن عین حیوانی است که او را به جایی می بندند و جایی نمی تواند برود و گیر است و این مذمت و بدی است که خودش برای خودش به وجود آورده است. اما اگر چنانچه استفاده می کند اما عبور می کند، عارفی گفته است که میخ را بر گل می کوبد نه در دل.

چیزهایی در انسان هست از تعالی و تفکر که انسان همواره چیز بالاتر را می‌خواهد و همچنان می‌رو به پایانش مرس. اگر از انسان بخواهی که بالاتر نرو و بالاتر نخواه، اوقاتش تلخ می‌شود و می‌گوید: نه من قانع نیستم و بالاتر را می‌خواهم و اینها برای من کم است. البته شاید این مساله در مورد همه انسانها یکسان نباشد و بنده در مورد «طبیعتِ انسان» سخن می‌گویم.

Video-DownloadSound-Download Youtube-download

فایل‌ها بجای «دانلود» پخش و اجرا می‌شود؟ راهنمای دانلود را بخوانید (اینجا بزنید)

می‌خواهید تمامی قسمت‌ها را به صورت یکجا دانلود کنید؟ همین الان اینجا بزنید

5/5 - (1 امتیاز)

خرید پستی برنامه معرفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا