آموزش آنلاین منطق از صفر
شرح اشعار مولوی

بند بگسل باش آزاد ای پسر

فصل پانزدهم قسمت پنجم

مشخصات فایل برنامه معرفت پانزدهم مرداد ۱۳۸۹

موضوع برنامه: بند بگسل باش آزاد ای پسر / چند باشی بند سیم و بند زر

عنوان فصل: شرح اشعار مولوی

مدت زمان برنامه: ۴۶ دقیقه

حجم فایل ویدئویی: ۱۶۰ مگابایت (MP4)

حجم فایل صوتی: ۱۹ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

بند بگسل باش آزاد ای پسر      چند باشی بند سیم و بند زر

جناب مولوی نی را انسان کامل می‌داند و اوصاف و مشخصات این نی را بیان کرد. می‌شود از این ۱۸ بیت نتیجه گرفت که انسان کامل یک مأموریتی دارد در این جهان هستی که دست سالکان را بگیرد دست کسانی که در این دنیا هستند بگیرد و به حریم عشق ببرد و یک انسانی است دو سویه یعنی هم ساحت عرشی را درک کرده و ساحت فرشی را. چنین انسانی قابلیت و صلاحیت دارد که از سالکان دستگیری کند. چرا برای این که بیت بعد همین را می‌رساند.

در حدیث آمده (انا عندالقلوبِ المنکَسِره) یا (المُنکَسِرَهِ قُلُوبُهُم) یعنی من آنجا هستم که دل شکسته هست. ظاهرا به معنی آدم غمگین دل شکسته تعبیر می‌شود ولی این نیست بلکه به معنی شکسته از تعلقات است.

از غیر حق که بریده شد، آنگاه خدا هست. خدا اندر دل مومن بگنجد / که مومن را دلی بی انتها هست. #مومن یعنی شخص آگاه متأله؛ یعنی کسی که عارف به حق است. منظور این نیست که تظاهر هایی داشته باشد، بلکه آگاهی واقعی داشته باشد.

تعلقات یکی دوتا نیست. ممکن است کسی از پول خوشش نیاید اما تشنه ریاست است، تشنه دست بوسی است. تشنه این است که چقدر دیگران اون را تحسین کنند. به سقراط گفتند که فلان شخص از شما تعریف می‌کند، شروع به گریه کرد. گفتند تعریف می‌کند! گفت: بله او شخص نادانی است، چه عمل جاهلانه‌ای از من سر زده که چنین فردی از من تعریف می‌کند.

بند بگسل آزاد باش ای پسر؛  خطاب مولوی هم به «پسر» است یعنی هنوز به بلوغ نرسیده است. بالغ واقعی آن است که هوی نداشته باشد. آزاد کسی است که از وابستگی ها رها شود و جز جلوه حق نبیند.

Video-DownloadSound-Download Youtube-download

فایل‌ها بجای «دانلود» پخش و اجرا می‌شود؟ راهنمای دانلود را بخوانید (اینجا بزنید)

می خواهید تمامی قسمت‌ها را به صورت یکجا دانلود کنید؟ همین الان اینجا بزنید

3.4/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا