دوره آموزش منطق
ویدئوهای کوتاه از برنامه معرفت

سخن صادقانه از ابلیس قبول می کنید؟

کار ابلیس شیطنت است و کاری جز ابلیسی از او ساخته نیست. آیا شما از ابلیس کار غیر ابلیسی انتظار داری؟ اصلاً ابلیس، کار خوب هم می‌کند؟ ابلیس نمی‌تواند کار خوب بکند، اگر هم کار خوب کرد از ذات خودش منصرف شده است. ذاتی هیچ وقت از بین نمی‌رود زیرا قوام و استواری ذات به آن است. از ذات خود منصرف شدن یعنی مثلاً ذات آتش منصرف به یخ شود. آتش، آتشی می‌کند. ابلیس هم می‌ابلیسد! یعنی ابلیسی می‌کند. سخن صادقانه از ابلیس می‌توانید قبول کنید؟

یک مساله‌ای را می‌خواهیم که فرض کنیم. فرض که مانعی ندارد. می‌خواهیم فرض کنیم که ابلیس با هر قیافه‌ای که شما تصور می‌کنید (به این نکته هم توجه داشته باشید که ابلیس با هر قیافه‌ای می‌تواند ظاهر شود) خدمت شما آمد و یک سخن راست به شما گفت؛ ابلیس همیشه دروغ می‌گوید اصلاً واژه ابلیس از تلبیس به معنی «وارونه، ناحق و دروغ» گرفته شده است.

کار ابلیس شیطنت و به اشتباه انداختن است اما حالا فرض کنید که ابلیس در قیافه‌ای ظاهر شد و یک حرف راست زد و ما بدانیم که این حرف، راست است؛ آیا حرفش را قبول می‌کنید؟ با اینکه می دانید حرف او راست است، اما شیطان است آیا حرفش را قبول می‌کنید؟

مطالب مشابه

می‌فهمیم که این حرف یا راست نیست یا اگر هم راست باشد، پشت این حرف راست، یک شیطنت خوابیده است. چون ذات ابلیس، خیانت است. من سخن صادقانه از ابلیس را هم قبول نمی‌کنم. می گویم یا من اشتباه کرده‌ام که فکر می‌کنم این حرف راست باشد یا اگر هم در واقع راست است، یک شیطنتی پشت آن هست. من حرف ابلیس را هیچ وقت قبول نمی‌کنم.

4.3/5 - (7 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا