دوره آموزش منطق
ویدئوهای کوتاه از برنامه معرفت

تفاوت فکر و تفکر

تفاوت بین فکر و تفکر چیست؛ همه مردم می‌فهمد که فکر به چه معنی است. تفکر را هم همه می‌فهمند اما سؤال اصلی این است که تفاوت فکر و تفکر چیست معمولاً، فکر به یک فکر معین گفته می‌شود. حتی فکر می‌تواند کهنه باشد. تعین و تشخص می‌تواند یکی از عوامل مؤثر در تعیین کهنگی باشد.

به عنوان مثال قبلاً فکر می‌کردند که بردگی و برده داری خوب است اما امروز، این یک فکر کهنه است. یا دختران را زنده به گور می‌کردند، که امروزه می دانیم که این یک فکر کهنه است. هم بردگی و هم زنده به گور کردن در سابق بوده است اما فکرش دیگر کهنه است.

فکر می‌تواند کهنه باشد اما تفکر نمی‌تواند کهنه باشد. تفکر، فکرها را تفکر می‌کند. تفکر، همان خود عمل فکر کردن است. البته ممکن است یک تفکر، نتایج فکری کهنه داشته باشد. عمل فکر کردن هر شخص تازه است به همین دلیل تفکر کهنه شاید اصلاً نتوان پیدا کرد.

مطالب مشابه

فکرها می‌توانند کهنه باشند اما تفکر کهنه نیست. حتی وقتی به فکر کهنه می‌اندیشی و در مورد آنها تفکر می‌کنی، در واقع می‌خواهی که آن افکار را نو کنی؛ پس دوباره تفکر احیاکننده و نو شونده است. همین تفاوت بین اندیشه و اندیشیدن نیز می‌توان در نظر گرفت. اندیشه کهنه خیلی داریم. اما اندیشیدن، هر لحظه نو است. با اندیشیدن می‌توان، اندیشه‌های کهنه را نو کرد.

3.9/5 - (51 امتیاز)

۵ دیدگاه

 1. با عرض سلام ودرود خدمت جناب لاریجانی مجری عزیز برنامه معرفت وسلامی گرم وتقدیم عشقی عمیق خدمت متفکر بزرگ وزیبا اندیش جناب دینانی عزیز
  واقعا ازتون ممنونم وسپاسگذارم که در راه حق تبارک وتعالی تلاش میکنید واسباب هدایت تشنگان راه حق هستید بسیار سپاسگذارم

 2. سلام به مدیران سایت و دیگر اعضا
  بنده نظرم این است که به این درک رسیدم هرچه پیش می روم تازه میفهمم هنوز هیچی نمیدانم،هرچه آگاه میشی میفهمی هنوز مثل یک فلش کارت هستی که نیمی از حافظه ات خالیه
  سپاس که تا انتهای نظر من رسیدید

 3. با سلام
  خدمت تمام بزرگوارانی که تلاش صادقانه در جهت انتقال این مطالب انجام میدهند
  با اخلاص از خداوند میخواهم که از عمر همچون من حقیری بکاهد و به عمر حضرت استاد بیفزاید

  خواهشمندم که کسانی که با حضرت استاد در ارتباط هستند بیشتر مواظب سلامتی ایشان باشند به عنوان نمونه معرفی کتاب ارزشمند اختیار د ضرورت هستی حضرت استاد به جای روز دوشنبه هفته گذشته که هوا بسیار آلوده بود میتوانست به روزی موکول میشد که هوا سالم است
  متشکرم

 4. سلام به استاد عزیز. بنده ی سوال دارم و اینکه چه تفاوتی بین تعقل و تفکر وجود دارد؟ ایا یکی از این دو مفهوم در طول دیگرست. من مقایسه و تطبیق دو مفهوم رو متوجه نمی شم و همواره در تفاوت این دو تعریف هر کدام جداگانه بیان می شه. متشکرم.

 5. سلام و عرض ارادت و تشکر بابت نوشتن مقاله، سوال من درباره این که فکر انسان از کجا سرچشمه میگیره؟ به خصوص درباره آفرینش و خلقت و وجود خدا و …می‌دونم که انسان ذاتا موجودی کنجکاو خلق شده ولی ی جواب بهتر می‌خوام مثلاً اینکه ی سوال های عجیبی به ذهن مون خطور می‌کنه این خواست خداست آیا؟ و اینکه خدا به نوع تفکرات مون تسلط داره؟ اگه داره پس چطور ما موجودی مختار هستیم؟یا مثلاً همین سوالایی که الان پرسیدم خواست خداست این نوع کنجکاوی من؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا