آموزش آنلاین منطق از صفر
بررسی کتاب من و جز من

رابطه «من» با فضیلت و رذیلت

مشخصات فایل برنامه معرفت نهم مهرماه ۱۳۹۵

موضوع برنامه: رابطه من با فضیلت و رذیلت

عنوان فصل: بررسی کتاب من و جز من

مدت زمان برنامه: ۴۵ دقیقه

حجم فایل ویدئویی: ۱۱۴ مگابایت (MP4)

حجم فایل صوتی: ۱۸ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

رابطه من با فضیلت و رذیلت

سوال مهمی که مطرح می شود، این است که آیا «من» برای رسیدن به فضائل و آراسته کردن خود به آنها، از خود فرا می رود و یا اینکه فضائل به سوی «من» فرود می آیند. در صورتی که شقّ اول پذیرفته شود که «من» برای دست یافتن به فضائل از خودش بیرون می رود، بی درنگ این پرسش پیش می آید که بیرون از «من» کجاست و فضائل در کجای آنچه بیرون خوانده می شود، قرار گرفته اند.

انسان تنها موجودی است که در عالم وجود «من» می گوید. این من انسانی، دارای فضائل و گاهی رذائل است. «من» وقتی به فضائل آراسته می شود، آیا این فضیلت ها از درون انسان می آید یا از بیرون؟ بچه ای که متولد می شود، فضائلی ندارد، نه علم دارد و نه فضیلت؛ مثل یک صفحه سفید کاغذ، صاف است. ممکن است گفته شود که انسان در برخورد با جهان بیرون، فضیلت پیدا می کند.

اگر این فضیلت ها در بیرون از ما هستند، از کجای بیرون در ما می آیند؟ تمام کره زمین را بگردید و ببینید که چند کیلو فضیلت پیدا می شود؟ کجاست که فضیلت ها آنجا خوابیده اند؟ انسان از جهان بیرون اثر می پذیرد و تردیدی در نقش بیرون از انسان نداریم اما خود بیرون به کسی فضیلت نمی دهد.

بیرون از انسان، شرایطی را مهیا می کند تا آنچه از فضیلت ها در درون است، آشکار شود. فضائل از درون باطن انسان می آید. حال ممکن است سوال شود که این درون انسان کجاست که فضائل از آنجا می آید. چیزی که در انسان اصل است و منشا تمام حرکات و سکنات و فعالیت های انسان است و رذائل و فضائل را شامل می شود، دو چیز است. اول عقل و دوم، اراده است.

این برنامه در بیست و سوم مهرماه ۱۴۰۰ مجددا پخش شده است

Video-DownloadSound-Download Youtube-download

فایل‌ها بجای «دانلود» پخش و اجرا می‌شود؟ راهنمای دانلود را بخوانید (اینجا بزنید)

می‌خواهید تمامی قسمت‌ها را به صورت یکجا دانلود کنید؟ همین الان اینجا بزنید

5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا