آموزش آنلاین منطق از صفر
بررسی اندیشه ابن سینا

معرفت‌شناسی عرفانی ابن‌سینا

فصل بیست و دوم قسمت یازدهم

مشخصات فایل برنامه معرفت سوم آبان ماه ۱۳۹۲

موضوع برنامه: معرفت‌شناسی عرفانی ابن‌سینا

عنوان فصل: بررسی اندیشه ابن‌سینا

مدت زمان برنامه: ۴۳ دقیقه

حجم فایل ویدئویی:  ۱۱۰ مگابایت (MP4)

حجم فایل صوتی: ۲۰ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

معرفت‌شناسی عرفانی ابن‌سینا

انسان ها نسبت به چیزهایی که نمی دانند، دشمنی و خصومت ورزی می کنند. برخی که ابن سینا را نمی شناختند یا دشمنی با او داشتند می گفتند که او عرفان نمی دانسته و نمط نهم اشارات را هم، تفنّنی نوشته است. اگر از بنده بپرسید که ابن سینا چه زمانی وارد عرفان شد، بنده پاسخ خواهم داد که از همان جوانی وارد عرفان شد. آثار فلاسفه بزرگ را مطالعه کرد و با نبوغ و استعداد خودش، به جایگاه عرفانی رسید.

در بین مردم، عرفان بسیار بد معنی شده است و مردم خیال می کنند که عرفان، با گوشه گیری و زهد و یک رسوم کذایی آمیخته و یکی است. در حالی که اینها اشتباه است. عرفان از لغت اش هم پیداست که به معنی «شناخت» است. عرفان بدون شناخت نداریم. اگر کسی ادعا کند که من عارفم اما شناخت حقایق را به صورت برهانی نداشته باشد، یا نادان است یا شیّاد! عارفی که نتواند برهانی سخن بگوید، عارف نیست. شناختی ندارد. ذات انسان با نطق در هم آمیخته است و نطق همان عقلانیت است.

انسان در سخن اش ظاهر و آشکار می شود، مقامات العارفین ابن سینا نشان دهنده همین مطلب است که او عارفی بزرگ بوده؛ غیر عارف نمی تواند سخنانی به این ارزشمندی در مقامات العارفین گفته باشد.

Video-DownloadSound-Download Youtube-download

فایل‌ها بجای «دانلود» پخش و اجرا می شود؟ راهنمای دانلود را بخوانید (اینجا بزنید)

5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا