آموزش آنلاین منطق از صفر
بررسی اندیشه ابن سینا

سلامان و ابسال در نظر ابن‌سینا

فصل بیست و دوم قسمت نهم

مشخصات فایل برنامه معرفت نوزدهم مهر ۱۳۹۲

موضوع برنامه: سلامان و ابسال در نظر ابن‌سینا

عنوان فصل: بررسی اندیشه ابن‌سینا

مدت زمان برنامه: ۴۳ دقیقه

حجم فایل تصویری:  ۱۰۰ مگابایت (MP4)

حجم فایل صوتی: ۱۸ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

سلامان و ابسال در نظر ابن‌سینا

عین عبارت ابن سینا در بیان داستان سلامان و ابسال: «فإذا قرأ سمعکَ فیما یَقرأهُ و صُردَ علیک فیما تَسمَعُهُ قصّهٌ لسلامان و الأبسال فأعلم أنّ سلامانَ مَثلٌ ضُرِبَ لَک و أنّ أبسالَ ضُربَ لِدَرجتِکَ فی العرفان و إن کُنتَ من أهلهِ ثمّ حُلِّ الرّمز إن أطقتَ»

ابن سینا رساله هایی دارد که در قالب رمز سخن می‌گوید که یکی از آنها «قصه سلامان و ابسال» است. در این قصه پادشاه بچه‌ای می‌خواهد بدون اینکه با زنی معاشرت داشته باشد. این پادشاه وزیری هم داشته که بسیار مدبر بوده و فتح اقلیم‌ها را در کارنامه‌اش داشته است. که با تدبیر وزیر نطفه را در رحم دیگری قرار می‌دهند و بچه متولد می‌شود و نام او را «سلامان» قرار می‌دهند. بعد بچه را به دایه‌ای تحویل می‌دهند که او را شیر دهد که نام دایه «ابسال» است. اما پس از آنکه بچه بزرگ می‌شود و جوان می‌شود، عاشق دایه‌اش (ابسال) می شود. ابن سینا این قصه را تا این حد بیان می‌کند و می فرماید که اگر طاقت‌اش را داری، رمز این قصه را حل کن و آن را به اهل معرفت احاله می‌کند.

گهواره انسان و دایه انسان این عالم است، انسان همان «سلامان» است که توسط دایه (این عالم) تربیت می شود وقتی به سن رشد می‌رسد حبّ دنیا پیدا می کند و عاشق این عالم (که همان دایه است) می شود.

Video-DownloadSound-Download Youtube-download

فایل‌ها بجای «دانلود» پخش و اجرا می شود؟ راهنمای دانلود را بخوانید (اینجا بزنید)

5/5 - (3 امتیاز)

۳ دیدگاه

  1. این داستان مربوط به یونانی هاست و ابن سینا طور دیگری این داستان را بیان کرده اند.

  2. تعجب می کنم چرا در بین این فیلسوف ها و این صاحبان علم کلام یک شخص عارف ، همچون سید علی قاضی ها و بهجت ها و علامه طباطبائی ها و..و.. طلوع نکرده است . چـــرا ؟؟چون باید برویم به وای آنها و پای محضر آنان زانو بزنیم. شاگرد یک فذد شخصی است که طریقت او را داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا