آموزش آنلاین منطق از صفر
بررسی اندیشه ابن سینا

کمال، چیزی است که فانی نمی شود

فصل بیست و دوم قسمت دوازدهم

مشخصات فایل برنامه معرفت دهم آبان ماه ۱۳۹۲

موضوع برنامه: کمال چیزی است که فانی نمی شود

عنوان فصل: بررسی اندیشه ابن‌سینا

مدت زمان برنامه: ۴۶ دقیقه

حجم فایل ویدئویی:  ۱۰۱ مگابایت (MP4)

حجم فایل صوتی: ۲۱ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

کمال چیزی است که فانی نمی شود

ابن سینا می فرماید، انسان های ممتاز و عارف، این بدن برای آنها یک پوشش (جلباب) است یعنی از مشاغل پراکنده و تفرقه آور و غیرالهی خود را رها کرده اند و مشغله دنیوی شان کمتر است؛ به همین دلیل این انسان های ممتاز، می توانند صدای ملکوت را نیز بشنوند.

اندیشمند غربی، مارتین هایدگر نیز می گوید: انسان وقتی صدای وجود را می شنود که همه چیز ساکت باشد؛ این اندیشمند به تعبیر سکوت و وجود سخن گفته و جناب فیلسوف عارف، ابن سینا نیز در چندین قرن پیش، از رها کردن پوشش و بدن سخن گفته است. عبارات متفاوت است اما محتوا یکی است و این نشان می دهد که سخن اندیشمندان عالم هرکجا که باشند، واحد است.

این عالم، عالم تفرقه و جدایی است. یعنی با چشم، دیدنی ها با گوش شنیدنی ها و… هرکدام جدا و پراکنده اند؛ اما در عین حال به یکدیگر «ربط» دارند. هرچقدر انسان بتواند از عالم کثرت و تفرقه به عالم وحدت و جمع برود، نیرومندتر می شود تا اینکه به یک امر وحدانی محض برسد و آن «وحدت حقه حقیقیه» است.

انسان یک موجود کمال طلب است اما برخی کمال را در زیبایی می بینند، برخی در پول، برخی در موارد مختلف دیگر؛ اینها همگی زودگذر است در حالی که «کمال» ثابت است و چیزی است که «فانی» نمی شود. چیزی که فناپذیر است را نمی توان «کمال» دانست اگر هم باشد، کمال نسبی است و تمام می شود. کمال انسان، جاودانگی است. به همین دلیل است که انسان، خواسته های زیادی دارد و بدنبال خیلی از آنها می رود اما به هیچ یک از آنها راضی نمی شود

Video-DownloadSound-Download Youtube-download

فایل‌ها بجای «دانلود» پخش و اجرا می شود؟ راهنمای دانلود را بخوانید (اینجا بزنید)

می خواهید تمامی قسمت‌ها را به صورت یکجا دانلود کنید؟ همین الان اینجا بزنید

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا