آموزش آنلاین منطق از صفر
بررسی اندیشه ابن سینا

تصحیح غلط رایج درباره ابن‌سینا

ابن‌سینا محدود به ارسطو نماند

مشخصات فایل برنامه معرفت بیست و پنجم مرداد ۱۳۹۲

موضوع این قسمت: تصحیح غلط رایج درباره ابن‌سینا

عنوان فصل: آشنایی با اندیشه های حکیم ابوعلی سینا

مدت زمان برنامه: ۴۵ دقیقه

حجم فایل تصویری:  ۱۰۲ مگابایت (MP4)

حجم فایل صوتی: ۱۹ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

برنامه‌های مشابه
تصحیح غلط رایج درباره ابن‌سینا

فلسفه ارسطو فلسفه مشائی است. این اصطلاح که ابن سینا رئیس مشائین است براساس این تفکر به وجود آمده که ابن سینا پیرو ارسطوست. اما این یک اشتباه بزرگ است که بنده با صراحت آن را عرض می کنم. تردیدی نیست که ابن سینا با ارسطو آشنایی دارد و اندیشه های ارسطو را خوانده است و بسیاری از اندیشه های ارسطو را می پسندد و ارسطو را از افلاطون بزرگ تر می داند. اما ابن سینا در محدوده اندیشه های ارسطو، محصور باقی نماند. تنها فیلسوفی که در حد ارسطو باقی مانده است جناب ابن رشد است که بنده کتابی در مورد این فیلسوف با عنوان «درخشش ابن رشد در حکمت مشاء» نوشته ام.

اما سوال اصلی این است که ابن سینا چگونه عبور کرد و در حد اندیشه های ارسطو باقی نماند؟ ابن سینا یک زمینه فرهنگی ایرانی دارد که غربی ها اصلا به روی خود نمی آورند و در شرق هم عده ای که از ایران باستان خوششان نمی آید، به رو نمی آورند. ابن سینا با اندیشه‌های ایران باستان آشنایی کامل داشت و به کمک آنها توانست از ارسطو عبور کند و براساس همین عبورش دیگر نمی توان گفت که تمام اندیشه های او خلاصه می شود در شفاء، اشارات، نجات و..

آنجایی که عبور ابن سینا از ارسطو و اتصال او به ایران باستان روشن و آشکار است، کتاب «الانصاف» است. این کتاب در دسترس ما نیست. بیست مجلد بوده که اگر این کتاب باقی مانده بود، امروز به گونه دیگری سخن می گفتیم.

Video-DownloadSound-Download Youtube-download

فایل‌ها بجای «دانلود» پخش و اجرا می شود؟ راهنمای دانلود را بخوانید (اینجا بزنید)

4.4/5 - (8 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا