آموزش آنلاین منطق از صفر
بررسی اندیشه ابن سینا

فرق حکمت خسروانی با حکمت بحثی

فصل بیست و دوم قسمت دوم

مشخصات فایل برنامه معرفت اول شهریور ۱۳۹۲

موضوع این قسمت: فرق حکمت خسروانی با حکمت بحثی

عنوان فصل: آشنایی با اندیشه‌های حکیم ابوعلی سینا

مدت زمان برنامه: ۴۵ دقیقه

حجم فایل تصویری: ۱۰۴ مگابایت (MP4)

حجم فایل صوتی: ۲۰ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

فرق حکمت خسروانی با حکمت بحثی

ابن سینا حکمت را به دو نوع تقسیم کرده است: حکمت یونانی (یا حکمت بحثی) حکمت ذوقی. آیا حکمت ذوقی با حکمت خسروانی یکی است و فرق این سه حکمت با هم دیگر در چیست

از جمله آثار عمده و بنیادی این فیلسوف بزرگ که متأسفانه از میان رفته و جامعه بشری از آن بی نصیب مانده است کتاب الإنصاف را باید نام برد. گفته می شود که این کتاب در بیست مجلد و مشتمل بر بیست و هشت هزار مسئله بوده است. از آنچه شیخ در رساله اختلاف الناس مطرح کرده چنین بر می آید که او در کتاب الانصاف خود علما و اندیشمندان را به دو گروه مشرقی و مغربی تقسیم کرده و معتقد است آنچه اندیشمندان مشرقی می گویند غیر از آن چیزی است که متفکران مغربی به آن باور دارند. شیخ الرئیس در کتاب الإنصاف کوشیده است به بررسی تعارض میان اندیشه شرقی و تفکر غربی بپردازد و بر اساس انصاف در این باب داوری نماید. او در کتاب المباحثات خود نیز به این مسئله اشاره کرده و از کتاب الإنصاف و انگیزه تالیف و تصنیف آن سخن به میان آورده است.

‏ابن سینا درباره انگیزه خود برای تالیف و تصنیف کتاب الإنصاف از ورود سپاهیان سلطان به شهرهایی که او در آنها زندگی می کرده سخن گفته ولی لقب ویژه و نام خاص آن سلطان را ذکر نکرده است. مدت اشتغال به نوشتن این کتاب را نیمه ماه دی تا آخر خرداد سال بعد تعیین کرده ولی سال انجام این کار را مشخص نکرده است. ذکر نام ماه دی و خرداد نشان می دهد که ابن سینا برای ماه های ایرانی و تعیین تاریخ براساس آنها اهمیت قائل بوده است. این فیلسوف بزرگ میزان بزرگی کتاب الإنصاف و شماره اوراق و صفحات آن را نیز تعیین کرده و گفته است این کتاب با خط بسیار ریز و بدون فاصله دارای شش هزار برگ و با خط متعارف مشتمل بر ده هزار برگ است.

Video-DownloadSound-Download Youtube-download

فایل‌ها بجای «دانلود» پخش و اجرا می شود؟ راهنمای دانلود را بخوانید (اینجا بزنید)

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا