آموزش آنلاین منطق از صفر
بررسی اندیشه فیض کاشانی

ذات در آینه صفات ظاهر می‌شود

اسماء و صفات حق

مشخصات فایل برنامه معرفت بیست و دوم شهریور ۱۳۹۸

موضوع این قسمت: ذات در آینه صفات ظاهر می‌شود

عنوان فصل: بررسی اندیشه فیض کاشانی

مدت زمان برنامه: ۴۴ دقیقه

حجم فایل ویدئویی: ۱۰۶ مگابایت

حجم فایل صوتی: ۲۰ مگابایت

مختصری از متن برنامه:

برنامه‌های مشابه

ذات در آینه صفات ظاهر می‌شود

خداوند به اعتبار اسماء خودش، رویی دارد و در هر مرآت جلوه‌ای. {فَأَیْنَمَا تُوَلُّوا فَثَمَ‌ وَجْهُ‌ اللَّهِ‌} هرجا که بنگری، خدا را بینی. همچنان که مولا علی (ع) فرمود: (ما رَأیتُ شیئاً إلّا و رَأیتُ اللهَ قَبلَهُ و بَعدَهُ و مَعَهُ) من چیزی را نمی‌بینم، مگر با او خدا، پیش از او و همراه او خدا را می‌بینم.

همان‌طور که از نام کتاب مرحوم فیض پیداست، از کلمات پنهان سخن می‌گوید. اجازه بدهید قبل از وارد شدن به کلمه مکنونه قرائت شده، به کلمه مکنونه دیگری بنده اشاره کنم. فیض از ذات و صفات حق تعالی و تجلی حق در صفات و آیینه بودن عالم، سخن می‌گوید، سوال بنده این است که آیا انسان می‌تواند بدون توصیف (وصف) از چیزی سخن بگوید؟ زیرا هرچه می می‌بینیم، می‌شنویم و می‌گوییم، وصف است. ما حتی در عالم محسوسات به طور مستقیم با ذات روبرو نمی‌شویم و هر آنچه با آن روبرو هستیم، وصف است. وقتی درباره عالم، صحبت می‌کنیم از صفات عالم می‌گوییم و به ذات راه نداریم جز از راه صفت.

وقتی به این مطلب (که هرآنچه می‌گوییم، می شنویم و می‌بینیم وصف است) آگاهی پیدا کردیم، وقتی درباره حق تبارک و تعالی سخن می‌گوییم، درباره صفات‌اش صحبت می‌کنیم یا درباره ذات‌اش؟ هر آنچه درباره حق تعالی می‌گویی، می‌شنوی و می‌فهمی صفت است. ذات حق تبارک و تعالی در آینه صفات‌اش ظاهر می‌شود.

Video-DownloadSound-Download Youtube-download

فایل‌ها بجای «دانلود» پخش و اجرا می‌شود؟ راهنمای دانلود را بخوانید (اینجا بزنید)

4.4/5 - (28 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا