آموزش آنلاین منطق از صفر
بررسی اندیشه ملاهادی سبزواری

ماموریت عقل در هستی

از دیدگاه حکیم سبزواری

مشخصات فایل برنامه معرفت دهم مهرماه ۱۳۹۴

موضوع برنامه: ماموریت عقل در هستی؛ بررسی اقبال و ادبار عقل در حدیث اصول کافی

عنوان فصل: بررسی اندیشه ملاهادی سبزواری

مدت زمان برنامه: ۴۶ دقیقه

حجم فایل ویدئویی: ۱۰۷ مگابایت (MP4)

حجم فایل صوتی: ۱۹ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

برنامه‌های مشابه

ماموریت عقل در هستی از دیدگاه حکیم سبزواری

در اصول کافی مذکور است که خداوند عقل را آفرید و به او اقبال و ادبار فرمود و چنین است حکم عقل آن جناب (صلی الله علیه و آله) که چون سفر از حق به سوی خلق کرد، تکویناَ و سفر از خلق به سوی حق کرد، تکلیفاَ. بقاء بالله بعد الفناء و سهو بعد المحو یافته، مامور شد به سفر از حق به حق به سوی خلق از جهت تکمیل و ارشاد خلق. با وجود قرین شدن به عالم طبیعت، آبیتُ عند ربّی باشد

این عبارت ملاهادی سبزواری اشاره دارد به حدیث اصول کافی که (لَمَّا خَلَقَ اَللَّهُ اَلْعَقْلَ اِسْتَنْطَقَهُ ثُمَّ قَالَ لَهُ أَقْبِلْ فَأَقْبَلَ ثُمَّ قَالَ لَهُ أَدْبِرْ فَأَدْبَرَ) پیش از هر موجودی در جهان، عقل آفریده شد و مخاطب خداوند بود.  نکته مهمی که در اینجا حکیم سبزواری به آن اشاره دارد این است که حضرت ختمی مرتبت، مظهر همان عقل است یعنی همان اولین آفریده خداوند است. در ادامه تعبیراتش به چهار سفر اشاره می‎‌کند که «اسفار اربعه» هم به آن می‌گویند، دارد. همچنین اشاره به «تکوین و تکلیف» دارد. که ما تعبیر به «هست‌ها و بایدها» می‌کنیم.

سفر اول از حق به خلق است یعنی حق تبارک تعالی، تجلی کرد و این تجلی را یک نوع سفر می‌داند. حق تنزل کرد تا عالم ناسوت و تا اینجا که عالم طبیعت است. یک سیر نزولی از حق تا طبیعت، سفر اول است.

Video-DownloadSound-Download Youtube-download

فایل‌ها بجای «دانلود» پخش و اجرا می‌شود؟ راهنمای دانلود را بخوانید (اینجا بزنید)

4.2/5 - (8 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا