آموزش آنلاین منطق از صفر
شرح اختیار در ضرورت هستی

نفس ناطقه و مساله اختیار

جلسه هفتم بررسی کتاب

مشخصات فایل برنامه معرفت یازدهم اسفند ۱۳۹۶

موضوع برنامه: نفس ناطقه و مساله اختیار

عنوان فصل: شرح کتاب اختیار در ضرورت هستی

مدت زمان برنامه: ۵۰ دقیقه

حجم فایل ویدئویی: ۱۲۰ مگابایت (MP4)

حجم فایل صوتی: ۱۹ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

نفس ناطقه و مساله اختیار

اختیار انسان، خود از نفس ناطقه او ناشی می شود و نفس ناطقه انسان در حوزه عالم امکان به ظهور می رسد. اکنون اگر اختیار و اراده انسان در حوزه امکان منشا اثر شناخته می شود، آیا این اختیار در مبدا خود که همان نفس ناطقه است تا چه اندازه می تواند تاثیر داشته باشد؟ به عبارت دیگر می توان گفت که اختیار انسان به همان اندازه که در بیرون از خود منشا اثر واقع می شود، در آنچه به درون او مربوط می گردد نیز اثر می گذارد.

روح انسان به واسطه داشتن اختیار، روح شناخته می شود و آنجا که اختیار معنی نداشته باشد از روح نیز نمی توان سخن به میان آورد. وقتی گفته می شود اختیار از خصلت های روح است به این مساله نیز اشاره می شود که اختیار از عدم تعین و ابهام ناشی نمی شود. برخی افراد ساده اندیش چنین می پندارند که اختیار تنها هنگامی پیدا می شود که پیش از آن ابهام و تاریکی و عدم تعین مطرح بوده باشد. در نظر این اشخاص اختیار گیاهی است که در صحرای ابهام و عدم تعین روییده می شود. این سخن به معنی این است که که نور از تاریکی زاییده می شود و آتش از سرچشمه آب حیات، شعله بر می آورد.

در حالی که هستی از هستی می آید و از هستی جز به سوی هستی به جای دیگر نمی توان رفت. هیچ کس نمی تواند از هستی بگریزد، زیرا آنچه در انسان گریزگاه خوانده می شود، از حیطه هستی بیرون نیست. بنابراین کسی که از هستی می گریزد در واقع به همان هستی پناه می برد و شکایت از هستی را در محاکمه قاضی هستی مطرح می سازد.

Video-DownloadSound-Download Youtube-download

فایل‌ها بجای «دانلود» پخش و اجرا می‌شود؟ راهنمای دانلود را بخوانید (اینجا بزنید)

4.5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا