آموزش آنلاین منطق از صفر
بررسی اندیشه غزالی

ماهیت زمان و وقت

مشخصات فایل برنامه معرفت هشتم آبان ماه ۱۳۸۸

موضوع برنامه: ماهیت زمان و وقت

عنوان فصل: بررسی اندیشه غزالی

مدت زمان برنامه: ۴۲ دقیقه

حجم فایل ویدئویی: ۱۰۶ مگابایت (MP4)

حجم فایل صوتی: ۱۷ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

ماهیت زمان و وقت

مسائلی نظیر فراق و وصال و قبول و رد و قبض و بسط بر روان بود، انسان اسیر زمان بود و چون به رنگ «وقت» درآید، این احکام متضاد از میان برخیزد.

خود مساله زمان، بسیار مساله مهمی است جدا از اینکه وقت هم مهم است. اگر مساله زمان عجیب است، مساله «وقت» عجیبتر است. این دو واژه وقت و زمان، در عرف عامه مردم به معنای مترادف بکار می رود. آگوستین قدیس مسیحی درباره ماهیت زمان می گوید: من زمان را خوب می فهمم به چه معنی است اما به محض اینکه از من بپرسند که ماهیت وقت چیست، هیچی در موردش نمی دانم. زمان را نمی توان تعریف کرد

برخی حکماء گفته اند که زمان، مقدار حرکت است و در واقع اصل را به حرکت داده اند. حرکت را هم حرکت جوهری گرفته اند البته قدماء حرکت افلاک می دانستند که ملاصدرا آن را به حرکت جوهری تبدیل کرد. در این میان جناب ابوالبرکات بغدادی نظری متفاوت دارد و می گوید: زمان، مقدار وجود است. در واقع زمان را شأن وجود دانسته است.

عارفی آیه شریفه {هُوَ مَعَکُمْ أَیْنَ مَا کُنتُمْ} را می‌خواند و می‌گوید: مهم نیست که «خدا» با شماست، خدا نه تنها با شماست بلکه  با همه چیز هست. پس مهم چیست؟ مهم این است که «شما» با «خدا» باشی. اهمیت، عظمت و تعالی وقتی است که «انسان» با «خدا» باشد. اگر انسان با خدا بود این خیلی بالاست.

Video-DownloadSound-Download Youtube-download

فایل‌ها بجای «دانلود» پخش و اجرا می‌شود؟ راهنمای دانلود را بخوانید (اینجا بزنید)

می‌خواهید تمامی قسمت‌ها را به صورت یکجا دانلود کنید؟ همین الان اینجا بزنید

4.3/5 - (3 امتیاز)

خرید پستی برنامه معرفت

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا