آموزش آنلاین منطق از صفر
بررسی کتاب من و جز من
برنامه‌های داغ

منشا نیاز انسان به دیده شدن

مشخصات فایل برنامه معرفت هشتم مرداد ۱۳۹۵

موضوع برنامه: منشا نیاز انسان به دیده شدن چیست؟

عنوان فصل: بررسی کتاب من و جز من

مدت زمان برنامه: ۴۷ دقیقه

حجم فایل ویدئویی: ۱۰۴ مگابایت (MP4)

حجم فایل صوتی: ۱۹ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

منشا نیاز انسان به دیده شدن

اگر انسان مخیر باشد میان اینکه همه چیز را ببیند ولی هرگز دیده نشود و یا برعکس دیده شود، ولی هرگز چیزی را مشاهده نکند، کدام یک از این دو طرف را برمی‌گزیند؟ ممکن است کسانی بگویند: «ما دوست داریم همه چیز را ببینیم، اگرچه هرگز دیده نشویم» و برعکس کسانی باشند که بگویند: «ما می‌خواهیم دیده شویم اگرچه هرگز نتوانیم چیزی را ببینیم» وقتی از دیدن و دیده شدن سخن می‌گوئیم، منظور فقط رویت و مشاهده نیست، بلکه شنیدن و شنیده شدن و به طور کلّ، فهمیدن و فهمیده شدن نیز از مصادیق همین پرسش به شمار می‌آیند.

خوب جمع این دو (که هم دیده شود و هم ببیند) بهتر است اما فرضی که در اینجا شده، مسئله را مشکل کرده است. به عبارت دیگر بحث این است که آیا انسان بیشتر دوست دارد که بشناسد یا بیشتر دوست دارد که شناخته شود؟ در اینکه هر دو را دوست دارد، شکی نیست؛ انسان همان اندازه که دوست دارد عالم را بشناسد و شناسایی خود را گسترش دهد، دوست دارد شناخته نیز بشود. اما اگر امر دائر باشد بین یکی از این دو، انصافا انتخاب سختی است.

عده ای از عرفا هستند که اهمیتی به شناخته شدن شان در بین مردم نمی‌دهند و حتی ترجیح می‌دهند که پنهان بمانند و نیز دوست دارند «توسط خدا» شناخته بشوند. اما اگر فرض را بر این بگیریم که خدا هم آنها نشناسد، چه؟ کسی دوست دارد که اصلا شناخته نشود حتی توسط خدا؟ بنده باور ندارم که کسی اینگونه فکر کند. هرکسی حتی عرفا نیز بگویند که دوست نداریم شناخته بشویم، نهایتا دوست دارند که توسط خدا دیده شوند. خداوند تبارک و تعالی چون عالم به همه چیز است، شک نداریم که او همه چیز را می شناسد.

Video-DownloadSound-Download Youtube-download

فایل‌ها بجای «دانلود» پخش و اجرا می‌شود؟ راهنمای دانلود را بخوانید (اینجا بزنید)

می‌خواهید تمامی قسمت‌ها را به صورت یکجا دانلود کنید؟ همین الان اینجا بزنید

4.6/5 - (10 امتیاز)

خرید پستی برنامه معرفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا