بررسی کتاب من و جز من

ارتباط «من» و «اندیشنده»

مشخصات فایل برنامه معرفت بیست و نهم مرداد ۱۳۹۵

موضوع برنامه: ارتباط من و اندیشنده

عنوان فصل: بررسی کتاب من و جز من

مدت زمان برنامه: ۴۷ دقیقه

حجم فایل ویدئویی: ۱۱۹ مگابایت (MP4)

حجم فایل صوتی: ۱۹ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

ارتباط من و اندیشنده

دکارت گفت، می اندیشم پس هستم. اگر من نباشم، چگونه می اندیشم پس «من» اول است و از سوی دیگر اگر اندیشه نباشد، چگونه می توانم بگویم «من» هستم. وقتی می گویم «من» از روی آگاهی می گویم و آگاهی همان اندیشه است. پس در یک نگاه «من» مقدم بر اندیشه است و در نگاهی دیگر «اندیشه» است که می گوید «من» هستم؛ خود این یک معضل و مسئله فلسفی است که نیاز به تفکر دقیق دارد و در کتاب «من و جزمن» به تفصیل درباره آن پرداخته شده است.

«من» بدون اینکه بیاندیشد در عالم حضور خود «من» است و آنجا که در اندیشه درنیاید نیز همچنان «من» خواهد بود. به این ترتیب کسانی که می کوشند از طریق اندیشیدن و یا اندیشیده شدن، به آنچه «من» خوانده می شود، دست یابند، مرتکب خطا می شوند.

دکارت فرانسوی و پیروان او گفته اند: «می اندیشم، پس هستم» در مقابل این گروه عده ای گفته اند: «اندیشیده می شوم، پس هستم» اما اگر این دو گروه به درستی تامل می کردند، درمی یافتند که بدون آنچه «من» خوانده می شود، اندیشیدن تحقق پیدا نمی کرد و اندیشیده شدن نیز جایگاهی نداشت.

در واقع این همان «من» است که هم می اندیشد و هم انیشیده می شود. به عبارت دیگر: آنچه «من» خوانده می شود، هم عالِم است و هم معلوم و البته این خصلت شگفت انگیز (اتحاد عالم و معلوم) از خصلت های هستی است و آنچه «من» خوانده می شود نیز مظهر هستی و زبان وجود شناخته می شود.

Video-DownloadSound-Download Youtube-download

فایل‌ها بجای «دانلود» پخش و اجرا می‌شود؟ راهنمای دانلود را بخوانید (اینجا بزنید)

می‌خواهید تمامی قسمت‌ها را به صورت یکجا دانلود کنید؟ همین الان اینجا بزنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا