آموزش آنلاین منطق از صفر
شرح غزليات حافظ

جلوه‌ای کرد رخش دید ملک عشق نداشت

مشخصات فایل برنامه معرفت نهم اردیبهشت ۱۳۹۰

موضوع برنامه: جلوه‌ای کرد رخش دید ملک عشق نداشت

عنوان فصل: شرح غزلیات حافظ

مدت زمان برنامه: ۴۹ دقیقه

حجم فایل صوتی: ۲۰ مگابایت (MP3)

حجم فایل ویدئویی: ۱۵۲ مگابایت (MP4)

مختصری از متن برنامه:

رخ در فارسی اگر خواسته باشیم مطابق اصطلاح عرفانی صحبت کنیم همان وجه است. صورت است. هر انسانی همه‌ هویتش در وجه اش پیداست. شما اگر بخواهید شخصی را بشناسید به صورتش نگاه می‌کنید. حالا این شخص ممکن است که صد کیلو وزن داشته باشد. الان در هویت شناسی، اشخاص هم وقتی می‌خواهند فردی دیگر را بشناسند در همان عکس صورت نگاه می‌کنند

معمولا از دست و پا برای شناخت استفاده نمی شود. شما در صورت همه چیز را می‌بینید. جناب حافظ در بیت «جلوه‌ای کرد رخش دید ملک عشق نداشت» می گوید که جلوه، جلوه‌ی تجلی حق است. تجلی حُسن است. در صورت یعنی یک جلوه‌ی کامل است. اگر دست یک شخص را شما ببینید، او را نخواهید شناخت. پایش را ببینید، نمی‌شناسید؛ ولی اگر تنها عکس صورتش را به شما بدهند، شما شناسایی می‌کنید.

در واقع مقام هویت یک شخص در رخش که صورتش می باشد، متجلی است. حق تعالی حُسن مطلق است این حُسن مطلق، زیبایی مطلق نیز هست این زیبایی مطلق، مادامی که مطلق است، قابل درک نیست؛ باید تجلی کند. تجلی در یک وجه است. «وجه الله الاعظم» یعنی همه چیز حق آشکار می‌شود. مثل اینکه انسان همه چیز در صورتش آشکار می‌شود. یعنی صورت یک انسان را ببینی در واقع همه‌ی شخصیت و وجه او را دیده‌ای. حق تعالی با یک جلوه که آن جلوه‌ی ازلی و نخستین جلوه است، تمام هویت اش را آشکار می کند یعنی همه صفات جلال و جمال؛ هم ازلیّت و هم ابدیت. هم لطف و هم قهر.

Video-DownloadSound-Download Youtube-download

فایل‌ها بجای «دانلود» پخش و اجرا می‌شود؟ راهنمای دانلود را بخوانید (اینجا بزنید)

می‌خواهید تمامی قسمت‌ها را به صورت یکجا دانلود کنید؟ همین الان اینجا بزنید

4.5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا