بررسی اندیشه‌ سهروردی

این طایفه از مرگ شواغل طبیعت برهند

فصل هجدهم قسمت یازدهم

مشخصات فایل برنامه معرفت دوازدهم اسفندماه ۱۳۹۰

موضوع برنامه: این طایفه از مرگ شواغل طبیعت برهند

عنوان فصل: بررسی اندیشه سهروردی

مدت زمان برنامه: ۴۰ دقیقه

حجم فایل تصویری: ۱۲۰ مگابایت (MP4)

حجم فایل صوتی: ۱۶ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

برنامه‌های مشابه

بخشی از متن پرتو نامه سهروردی

اگر ما در این عالم معقولات لذت نیابیم و از رذایل و جهل دردناک نشویم از آن باشد که سکر عالم طبیعت بر ما غالبست و از عالم خویش مشغولیم و چون این شواغل برمی‌خیزد آن کس که کمال دارد لذتی یابد بینهایت و به مشاهده واجب الوجود و ملا اعلی و عجایب عالم نور و دائم در ان لذت بماند و حق تعالی از انوار جلال خویش او را شربت‌های روحانی دهد چنانکه فرمود: {وَ سَقاهُمْ رَبُّهُمْ شَراباً طَهُوراً} و این طایفه از مرگ شواغل طبیعت برهند از ظلمات بیرون روند و به سرچشمه زندگی و دریاهای نور حقیقی روحانی بپیوندند که لهم اجرهم و نورهم و جای دیگر فرمود: {یَسْعی‏ نُورُهُمْ بَیْنَ أَیْدیهِمْ وَ بِأَیْمانِهِمْ}

جناب سهروردی در این فرازی که قرائت شد، مشغول شدن به طبیعت را مرگ می‌داند. مشغول شدن و غفلت نوعی از جهالت است. به طور کلی سهروردی حکیم نوری است و در مقابل نور، تاریکی هست. تاریکی همان جهل است.

جهل آنجاست که دیواری کشیده می‌شود و پشت آن را نمی‌توانی ببینی. بدتر آنجاست که جهل همراه با تعصب باشد. جهل دو نوع داریم: یکی معصومانه است مانند طفلی که نمی‌داند. ندانستن همراه با آمادگی برای فهم است. اما نوع دیگر جهل، دیوار می‌شود و با تعصب همراه است و نمی‌خواهد از این دیوار جهل بالا برود.

این جهل (نوع دوم) یا به دلیل تعصب است و یا «نمی‌داند که نمی‌داند» ندانستن و جهل، تاریکی است. این شخص در تاریکی زندانی می‌شود. حیات یعنی «درک و فعل داشتن» حال اگر کسی درک نداشته باشد یا پشت دیوار جهالت و تعصب باقی ماند، #زنده است؟ بلکه در تاریکی تا ابد محبوس مانده است. مرگ_واقعی اینجاست.

Video-DownloadSound-Download Youtube-download

فایل‌ها بجای «دانلود» پخش و اجرا می‌شود؟ راهنمای دانلود را بخوانید (اینجا بزنید)

می‌خواهید تمامی قسمت‌ها را به صورت یکجا دانلود کنید؟ همین الان اینجا بزنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا