آموزش آنلاین منطق از صفر
بررسی کتاب فراز و فرود فکر فلسفی

ارتباط آزادی با اختیار و اراده

مشخصات فایل برنامه معرفت بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۹۷

موضوع برنامه: ارتباط آزادی با اختیار و اراده

عنوان فصل: شرح کتاب فراز و فرود فکر فلسفی

مدت زمان برنامه: ۴۸ دقیقه

حجم فایل ویدئویی: ۱۲۳ مگابایت (MP4)

حجم فایل صوتی: ۲۰ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

ارتباط آزادی با اختیار و اراده

چون آزاد هستی، می خواهی یا چون می خواهی، آزاد هستی؟ انسان در زندگی خود  هرگز نمی تواند از آزادی یا ضرورت خارج باشد، ولی آزادی و طلب محسوس نیستند و به واسطه حواس ظاهری نمی توان آنها را ادراک کرد. اکنون اگر بپذیریم که آزادی و ضرورت، محسوس نیستند؛ چگونه می توان امور ماورای ماده را مورد انکار قرار داد؟ آزادی نتیجه شناخت و معرفت است و اگر آزادی یک امر فیزیکی نیست، شناخت و آگاهی نیز در زمره امور فیزیکی جای نمی گیرند.

کسانی که به وجود محکم و مستقل آزادی و آگاهی باور دارند و به درستی می دانند که در آنها در زمره امور فیزیکی قرار نمی گیرند، چگونه می توانند در انکار آنچه «متافیزیک» خوانده می شود، اصرار ورزند. کسانی که به آزادی خود، آگاهی دارند و هرگونه مرز محدودکننده ای را می شکنند و می کوشند از ماورای آن مرز باخبر شوند، این گونه اشخاص در یک جامعه ناآگاه همانند شکاری هستند که از هر طرف در محاصره قرار گرفته است و به همین دلیل، همواره احساس تنهایی می کنند.

کسانی که از اصالت طبیعت سخن می گویند در واقع از مردم انتظار دارند که چشم طبیعت گرایانه به جهان و آنچه در آن است نگاه کنند. شاید یک هنرمند نابغه بتواند به واسطه هنر خود مردم را وادارد که با چشم های او به جهان نگاه کنند؛ ولی اشخاص دیگر نمی توانند از مردم انتظار داشته باشند که با چشم آنها به جهان نگاه کنند.

Video-DownloadSound-Download Youtube-download

فایل‌ها بجای «دانلود» پخش و اجرا می‌شود؟ راهنمای دانلود را بخوانید (اینجا بزنید)

می‌خواهید تمامی قسمت‌ها را به صورت یکجا دانلود کنید؟ همین الان اینجا بزنید

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا