آموزش آنلاین منطق از صفر
بررسی اندیشه فیض کاشانی
برنامه‌های داغ

اگر خدا همه جا هست چرا باید به او برسیم

مشخصات فایل برنامه معرفت بیستم بهمن ۱۳۹۶

موضوع برنامه: اگر خدا همه جا هست چرا باید به او برسیم

عنوان فصل: بررسی اندیشه فیض کاشانی

مدت زمان برنامه: ۴۵ دقیقه

حجم فایل ویدئویی: ۱۲۱ مگابایت (MP4)

حجم فایل صوتی: ۱۹ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

برنامه‌های مشابه

اگر خدا همه جا هست چرا باید به او برسیم

سوال این است که: همیشه بحث از لقاء الله مطرح است و ما باید خود را نزدیک کنیم. از طرفی دیگر اگر خداوند همه جا هست، دیگر رسیدن به خدا و نزدیکی او چه معنی می تواند داشته باشد؟ اگر خدا همه جاست چرا باید به او برسیم ؟

وجود حق تعالی همه جا حضور دارد. یک نقطه از عالم هستی نیست که حق تعالی در آنجا حضور نداشته باشد و در آن محیط نباشد پس تکوینا و وجودا همه جا هست و هیچ جا خالی از حق نیست. دور بودن ما از خدا در عالم آگاهی و معرفت است، با این حضور خداوند در همه جا اگر کسی خدا را نشناسد نزدیکی و قرب برایش معنی ندارد. لقا حق یعنی در آگاهی، علم و عقل شما به حق تعالی نزدیک می شوید. اگر بفهمیم که خداوند همه جا حضور دارد با پروردگار ملاقات کرده ایم.

هر چه مراتب آگاهی بالاتر رود شما در ملاقات پروردگار موفق تر و نزدیک ترید. لقا الله یعنی لقا در معرفت و در مقام و آگاهی. جسمانی نیست زمانی و مکانی نیست. ملاقات در آگاهی است وصل و فصل در آگاهی است وحدت و کثرت در آگاهی است و همه چیز در آگاهی است. انسان قابلیت های بسیاری دارد و خیلی کارها می تواند انجام دهد. عقل بزرگترین قابلیت انسان است، نعمت عقل بالاترین نعمت از میان نعمت های دیگر است که خداوند به انسان داده است و قابلیت انسان در عقلانیت از هر قابلیت دیگری بیشتر است.

دیدن و شنیدن مرتبه ای از آگاهی است، مرتبه ای از طبیعت هستند اما آگاهی مراتبی دارد که در مرتبه خیلی بالاتر از عقل است. آنجا دیگر چشم نمی بیند گوش نمی شنود تعقل از تخیل و احساس و توهم بالاتر است. خود احساس آگاهی است. شما می بینی و می شنوی اینها آگاهی است ولی آگاهی عقلانی از آگاهی حسی بالاتر است. در ارتباط انسان با طبیعت، طبیعت ما را طبیعی می کند یا ما طبیعت را انسانی می کنیم، ما طبیعت را انسانی می فهمیم یعنی طبیعت را انسانی می کنیم پس علت برتری انسان بر طبیعت و فهم انسان از طبیعت فهم و عقل او است.

Video-DownloadSound-Download Youtube-download

فایل‌ها بجای «دانلود» پخش و اجرا می‌شود؟ راهنمای دانلود را بخوانید (اینجا بزنید)

می‌خواهید تمامی قسمت‌ها را به صورت یکجا دانلود کنید؟ همین الان اینجا بزنید

4.2/5 - (6 امتیاز)

۲ دیدگاه

  1. خداوند خیر دهد به استاد عزیز و شما که این سایت بسیار مفید را ایجاد کرده اید . آرزوی تندرستی و موفقیت دارم برایتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا