ردپای عقل و عشق در عاشورا

رویت و کلام خدا با حضرت موسی (ع)

فصل دوم قسمت هفتم

مشخصات فایل برنامه معرفت هفدهم دی ۱۳۸۷

نام فصل: ردپای عقل و عشق در عاشورا      موضوع این قسمت: رویت و کلام خدا با حضرت موسی (ع)

مدت زمان برنامه: ۴۶ دقیقه

حجم فایل ویدئویی: ۱۰۷ مگابایت (MP4)

حجم فایل صوتی: ۱۹ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

رویت و کلام خدا با حضرت موسی (ع)

می خواهیم این بحث را با یک آیه رمزی از قرآن کریم که نکات بدیع و ظریفی در آن وجود دارد شروع کنیم و آن، داستان حضرت موسی (ع) است. یکی از پیامبرانی که داستان او همه رمزی است و لطایف فراوانی در بر دارد، داستان حضرت موسی (ع) در قرآن است. ما در اینجا به همه فرازهای این داستان نمی پردازیم و فقط به این قسمت بسنده می کنیم که: « وَلَمَّا جَاء مُوسَى لِمِیقَاتِنَا وَکَلَّمَهُ رَبُّهُ قَالَ رَبِّ أَرِنِی أَنظُرْ إِلَیْکَ قَالَ لَن تَرَانِی»

وقتی حضرت موسی با یاران خود به آن وعده گاه رفت، خدا با او صحبت کرد و شاید علت اصلی طمع او برای دیدن خدا این بود که لذت تکلم با خدا را چشیده بود. سپس به خداوند گفت آیا خودت را به من نشان می دهی تا ببینمت؟ خداوند گفت هرگز مرا نخواهی دید. این یک نکته است که خداوند به او می گوید نمی توانی مرا ببینی. اما پس چرا با او صحبت کرد؟ فرق تکلم با دیدن چیست؟ این دیدن، چه نوع دیدنی است؟ اینها نکات مهمی است که در این آیه مطرح است. اگر مایل باشید تا همین جا را توضیح دهید تا بقیه نکات آیه را بعداً عرض کنم.

– بله. خوب یکی از اساسی ترین نکات عرفانی که رمز معرفت الهی بشر است در این آیه که شما به آن اشاره کردید آمده است. داستان حضرت کلیم (ع) در قرآن کریم خیلی باشکوه است. اساساً آنچه که در قرآن کریم راجع به حضرت موسی است خیلی باشکوه است. همه قرآن با شکوه است ولی بخش هایی که راجع به حضرت موسی صحبت می شود، شکوه خاصی دارد و بسیار اسرارآمیز است.

باید خدمت شما عرض کنم که مسئله «رؤیت» و «کلام» که در این آیه به آن اشاره کردید، هر دو از مسائل بسیار مهم‌اند. چون در قرآن کریم نیز آمده است، چنانچه در این آیه می خوانیم: « رَبِّ أَرِنِی أَنظُرْ إِلَیْکَ » حضرت موسی تقاضای رؤیت خدا را کرد.

Video-DownloadSound-Download Youtube-download aparat-download

فایل‌ها بجای «دانلود» پخش و اجرا می شود؟ راهنمای دانلود را بخوانید (اینجا بزنید)

می خواهید تمامی قسمت‌ها را به صورت یکجا دانلود کنید؟ همین الان اینجا بزنید

دانلود یکجای صوت برنامه معرفت
کلمات کلیدی
تلگرام برنامه معرفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
Secured By miniOrange