آموزش آنلاین منطق از صفر
ردپای عقل و عشق در عاشورا

آب حیات معنوی چیست؟

فصل دوم قسمت ششم

مشخصات فایل برنامه معرفت چهاردهم دی ۱۳۸۷

موضوع برنامه: آب حیات معنوی چیست؟ تفسیر آیه کل یوم هو فی شان

عنوان فصل: ردپای عقل و عشق در عاشورا 

مدت زمان برنامه: ۴۷ دقیقه

حجم فایل ویدئویی: ۱۱۴ مگابایت (MP4)

حجم فایل صوتی: ۱۸ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

تفسیر آیه کل یوم هو فی شان موضوع اصلی برنامه است. قرآن کریم می گوید هر یومی در شأنی است. «یوم» در اینجا به معنای بیست و چهار ساعت نیست؛ یوم یعنی «آن» و یک لحظه و حتی از لحظه هم کمتر، چون ما لحظه را یک ثانیه فرض می کنیم. حق تعالی هر آن، در یک شأنی است و شأن یعنی تجلی. هر شأنی هم غیر شأن دیگر است. یعنی از ازل تا ابد، دو شأن و دو تجلی یکسان وجود ندارد بنابراین هستی همواره بدیع و تازه است. از دید کسی که تجلی بین باشد، هستی همواره نو و بدیع و تازه است

حیات معنوی آن است که همیشه زنده است، ممات ندارد و مرگ در آن نیست. حیات معنوی، حیات روح است، حیات نفس است، حیات خرد است. حیات نفس ناطقه، ملائکه و امور مجرد، بسته به دانش است. یعنی اگر خرد و معرفت نباشد، نه تنها هیچ موجود مجردی بلکه باید به راحتی ادعا کنم که هستی، بی معنی خواهد بود. اگر هستی بر اساس آگاهی نباشد یا در خود آن آگاهی نباشد، بی معنی خواهد بود. بنابراین آب در یک معنی متعالی – اگر ما این مفهوم را تعمیم بدهیم و از قید حس نجات بخشیم – آن چیزی است که مایه حیات معنوی است و این آب همان خرد و معرفت است.

«وَکَانَ عَرْشُهُ عَلَى الْمَاء» یعنی اساس هستی بر معرفت است؛ این همان حرفی است که ما همیشه می زنیم)؛ اساس آفرینش بر معرفت است؛ اساس خلقت بر آگاهی و معرفت است. من آیه « وَکَانَ عَرْشُهُ عَلَى الْمَاء » را این طور تفسیر می کنم.

Video-DownloadSound-Download Youtube-download

فایل‌ها بجای «دانلود» پخش و اجرا می شود؟ راهنمای دانلود را بخوانید (اینجا بزنید)

3.7/5 - (11 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا