آموزش آنلاین منطق از صفر
بررسی اندیشه ملاصدرا

رابطه نفس و بدن از دیدگاه ملاصدرا

مشخصات فایل برنامه معرفت پانزدهم بهمن ۱۳۸۹

موضوع برنامه: رابطه نفس و بدن از دیدگاه ملاصدرا

عنوان فصل: بررسی اندیشه ملاصدرا

مدت زمان برنامه: ۴۶ دقیقه

حجم فایل ویدئویی: ۱۴۵ مگابایت (MP4)

حجم فایل صوتی: ۱۸ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

رابطه نفس و بدن از دیدگاه ملاصدرا

رابطه نفس و بدن چگونه است؟ جناب ملاصدرا برای شرح این رابطه، جسمانیه الحدوث و روحانیه البقاء را مطرح می کند. یعنی روح، جسمانی نیست بلکه حدوث انسان با جسمش است و در اثر حرکت جوهری به سوی کمال می رود. همه حکما دوگانه جسم و روح یا نفس و بدن را پذیرفته اند، اما مسئله مهم «ارتباط» این دو با هم است که کمتر هم به آن توجه شده است. روح از جنس ماده و جسم نیست، جسم هم از جنس روح نیست؛ دو چیز که اصلا از سنخ یکدیگر نیستند چگونه می توانند با هم ارتباط داشته باشند؟

ارتباط نفس و بدن، یک ترکیب مانند ترکیب هیدروژن و اکسیژن نیست که بعد شیئ سوم به وجود بیاید! عناصر با اینکه با هم فرق دارند (مانند هیدروژن و اکسیژن) ولی بالاخره همگی آنها مادی هستند. ارتباط روح با روح یا ارتباط جسم با جسم، به دلیل هم سنخ بودن آنها مسئله ساز نیست اما مسئله آنجایی پیش می آید که دو چیزی که هم سنخ نیستند، ارتباط شان چگونه است.

یکی از ارکان تفکر ملاصدرا، اثبات «جسمانیه الحدوث و روحانیه البقاء» بودن نفس است. ملاصدرا به حل این مسئله عظیم اشتغال داشته و به نحو احسن به سرانجام رسانده است به طوری که در طول تاریخ می توان ادعا کرد که کسی نتوانسته است به حل این مساله دست پیدا کند جز جناب ملاصدرا؛ خود ملاصدرا از عهده این ادعا برمی آید و به آن مباهات می کند.

Video-DownloadSound-Download Youtube-download

فایل‌ها بجای «دانلود» پخش و اجرا می‌شود؟ راهنمای دانلود را بخوانید (اینجا بزنید)

4.4/5 - (9 امتیاز)

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا