دوره آموزش منطق
مصاحبه با دکتر دینانی

مترقی ترین سخن امام درباره تقلید

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

بنده ده سال افتخار شاگردی درس خارج فقه و اصول امام (ره) را داشتم و در آن زمان به خاطر فضایی که در حوزه حاکم بود، ایشان جز فقه و اصول چیز دیگری تدریس نمی‌کردند نه خصوصی و نه عمومی، و حتی اگر یک سؤال فلسفی و یا عرفانی از ایشان پرسیده می‌شد ابداً پاسخ نمی‌دادند.

این کتب عرفانی و فلسفی که از ایشان به جای مانده در واقع مربوط به دوران جوانی امام است که به دلایل سیاسی اجتماعی در آن دوره که افتخار شاگردی ایشان را داشتم بحث عرفان و فلسفه را کنار گذاشته بودند.یکی از مهمترین سخنان ایشان درباره «طلبه فهمنده روایات و قرآن نباید تقلید کند» بود

در زمانی که ما به دنبال مباحث عرفانی و فلسفی امام بودیم حدود ۴۵ سال پیش حتی یک برگ از کتاب‌های ایشان وجود نداشت و من برای به دست آوردن کتاب «سر الصلاه یا معراج السالکین و صلاه العارفین» امام خیلی تلاش کردم و نهایتاً توانستم کپی آن را در خانه یک مرد تاجر عارف مسلکی به مدت چند ساعت مطالعه کنم.

رسم امام این بود که یک روز به شروع تعطیلات حوزه درس مختصری می‌گفتند و بیشتر به نصیحت طلاب می‌پرداختند. ایشان در یکی از این جلسات مطلبی فرمودند که هم فقهی و هم پیرامون فقهی است و مترقی‌ترین حرفی است که یک فقیه در عالم می‌گوید.

طلبه فهمنده روایات و قرآن نباید تقلید کند

امام در این جلسه در مورد تقلید صحبت کردند. خب طبیعی است که یک مجتهد نباید تقلید کند. امام فرمودند طلبه فهمنده روایات و قرآن نباید تقلید کند بلکه باید زحمت بکشد و خود حکم خدا را بفهمد و فرمودند طلبه ای که مراحلی را طی کرده حق ندارد دیگر تقلید کند. من هم به تبعیت از حرف ایشان دیگر از آن زمان تاکنون از کسی تقلید نکردم. این کار امام طلبه را به روش اجتهاد وادار می‌کند. پس آن طلبه ای که دروسی را فراگرفته باید خود مسائلش را استنباط کند.

البته همه مجتهدین هم در یک درجه اجتهاد نیستند و سلسله مراتب دارند. برخی با نامه نگاری جلوی پخش تفسیر سوره حمد امام را گرفتند. امام وقتی انقلاب شد کم کم بیانشان آرام‌تر شد اما در تدریس با حماسه و با بلاغت و جذاب سخن می‌گفتند.

من درس غنا را با ایشان خواندم. با اینکه امام دارای قدرت سیاسی و انقلابی بودند اما کسانی نامه‌ها نوشتند و جلوی پخش تفسیر عرفانی فلسفی سوره حمد امام را گرفتند. با اینکه کتاب‌های عرفانی امام چاپ شده اما امام در این کتاب حرف‌هایی می‌زند که من جرئت بیان آن را ندارم. کسانی که خود را پیرو خط امام می‌دانید و مخالف عرفان هستید بروید همین کتاب را بخوانید!

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][thim-heading title=”برنامه معرفت هفته های گذشته” size=”h4″ sub_heading=”دانلود ویدئو و صوت” clone_title=”” line=”” text_align=”text-center”][vc_basic_grid post_type=”post” max_items=”3″ item=”masonryGrid_SlideFromLeft” initial_loading_animation=”none” grid_id=”vc_gid:1524315194125-4218eda7-3dda-2″ taxonomies=”43″][/vc_column][/vc_row]
3.5/5 - (2 امتیاز)

کانال تلگرام دکتر دینانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا