آموزش آنلاین منطق از صفر
هستی شناسی عرفانی

تفسیر آیه و هو معکم اینما کنتم

فصل چهارم قسمت هشتم

مشخصات فایل برنامه معرفت بیست و نهم خرداد ۱۳۸۸

موضوع برنامه: تفسیر آیه و هو معکم اینما کنتم

نام فایل: هستی شناسی عرفانی

مدت زمان برنامه: ۴۵ دقیقه

حجم فایل ویدئویی: ۱۵۶ مگابایت (MP4)

حجم فایل صوتی: ۱۸ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

تفسیر آیه و هو معکم اینما کنتم

در جلسه پیش مسئله ای مطرح شد و جنابعالی هم تاکید کردید که ارتباط خداوند با عالم هستی به واسطه انسان کامل صورت می گیرد. اما اکنون پرسشی وجود دارد که باید در اینجا آن را مطرح نمود. در قرآن کریم برخی آیات نظیر « وَهُوَ مَعَکُمْ أَیْنَ مَا کُنتُمْ»  یا «وَنَحْنُ أَقْرَبُ إِلَیْهِ مِنْ حَبْلِ الْوَرِیدِ» وجود دارد که معیت قیومی حق را با ما نشان می دهد. بنابراین چرا باید چیزی به نام انسان کامل، میان ما و خدا واسطه باشد؟

بسم الله الرحمن الرحیم

انسان کامل، همان معنای معیت را توجیه می کند. وقتی حق تبارک و تعالی می فرماید «هُوَ مَعَکُمْ» این معیت، مسئله قابل توجهی است و باید تفکر و بررسی شود که معیت حق تعالی به چه معناست؟

خدا به حکم قیّومیتی که دارد با همه چیز هست، یعنی معیت او معیت قیّومی است. «معیت» در زبان فارسی به معنای «با همی» و «با هم بودن» است. اجازه دهید به سادگی از این جمله عبور نکرده و آن را تحلیل کنیم!

وقتی حق تعالی می فرماید «هُوَ مَعَکُمْ» در تفسیر آیه و هو معکم اینما کنتم باید گفت که او نه تنها با انسان ها، بلکه با همه چیز است. بین حق تعالی و موجودات دیگر فاصله تباینی و بینونت نیست. بلکه باید گفت که اصلاً فاصله ای وجود ندارد، زیرا تصور فاصله میان دو چیز نیازمند محدود کردن طرفین است. هر کجا که میان دو چیز فاصله باشد، یعنی هر کدام حدی داشته و به هم نمی رسند.

Video-DownloadSound-Download Youtube-download

فایل‌ها بجای «دانلود» پخش و اجرا می شود؟ راهنمای دانلود را بخوانید (اینجا بزنید)

می خواهید تمامی قسمت‌ها را به صورت یکجا دانلود کنید؟ همین الان اینجا بزنید

4.8/5 - (13 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا