آموزش آنلاین منطق از صفر
بررسی کتاب از محسوس تا معقول

بررسی مساله فاعلیت و قابلیت

مشخصات فایل برنامه معرفت بیست و هفتم مرداد ۱۳۹۶

موضوع برنامه: بررسی فاعلیت و قابلیت در توحید

عنوان فصل: بررسی کتاب از محسوس تا معقول

مدت زمان برنامه: ۴۹ دقیقه

حجم فایل ویدئویی: ۱۲۲ مگابایت (MP4)

حجم فایل صوتی: ۲۰ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

بررسی فاعلیت و قابلیت در توحید

هر کجا فاعل هست، قابل نیز تحقق دارد. زیرا بدون نوعی از قبول، فعل تحقق پیدا نمی‌کند. کسی نمی‌تواند به وجود فعل در این عالم باور نداشته باشد و کسی که در وجود فعل تردید ندارد، ناچار باید به وجود قبول نیز اعتراف نماید. البته ممکن است یک موجود از یک جهت «فاعل» و از جهت دیگر «قابل» شناخته شود؛ ولی این دوگانگی فعل و قبول در موجودات از سوی فاعلیت به مرحله‌ای می‌رسد که تنها فاعل است و جهت قبول و انفعال در آن نیست و از سوی قابلیت به جایی می‌رسد که تنها قابل است و هیچ گونه فعلی از آن صادر نمی‌شود.

چگونه می‌توان از دو جنبه فاعلیت و قابلیت در موجودات سخن گفت، در حالی که برخی از موجودات بسیط بوده و آنچه بسیط شناخته می‌شود، دارای تعدد جهت نیست و فاعلیت و قابلیت که دو جهت مختلف شناخته می‌شوند در آن تحقق پیدا نمی‌کنند؟

در پاسخ به این پرسش گفته می‌شود: در بسیطِ محض، تعددِ جهت نیست و فاعل همان است که قابل نیز شناخته می‌شود. به عبارت دیگر: بسیطِ صرف، همان چیزی است که عبارتِ «از آن» و «در آن» یک شیئ به شمار می‌آید و هیچ‌گونه کثرت در آن راه ندارد.

وقتی می‌گوییم در بسیطِ محض، دو عبارت «از آن» و «در آن» یک چیز شناخته می‌شوند، منظور این است که قابل بودن آن، همان فاعل بودن است و از همان جهت که فاعل است، قابل نیز شناخته می‌شود. در بسیطِ محض نه تنها فاعل و قابل واحد و یگانه‌اند بلکه عالم و معلوم نیز تعدد ندارند.

Video-DownloadSound-Download Youtube-download

فایل‌ها بجای «دانلود» پخش و اجرا می‌شود؟ راهنمای دانلود را بخوانید (اینجا بزنید)

می‌خواهید تمامی قسمت‌ها را به صورت یکجا دانلود کنید؟ همین الان اینجا بزنید

4.5/5 - (6 امتیاز)

یک دیدگاه

  1. سلام و وقت بخیر خدمت شما استاد عزیز و گرانقدر
    من با اینکه ۱۸ سالمه و هیچ پیش زمینه ای از فلسفه و به طور کل از علوم انسانی نداشتم… با دیدن برنامه های شما عاشق فلسفه شدم و با اینک کنکور دارم و خیلی سرم شلوغه ولی خیییلی واسم مهمه برنامه های شما رو دنبال کنم و کتابای فلسفی رو شروع کردم و خیلی دوس دارم فلسفه رو در آینده ادامه بدم
    خییییلی زیاد شیرین و قابل فهم بیان میکنید…. از صمیم قلبم سپاس گزارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا