آموزش آنلاین منطق از صفر
هستی شناسی عرفانی

درک تجلی و زیبایی حق از منظر عارفان

فصل چهارم قسمت دوم

مشخصات فایل برنامه معرفت بیست و پنجم اردیبهشت ۱۳۸۸

عنوان این فصل: هستی شناسی عرفانی   موضوع برنامه: درک تجلی و زیبایی حق از منظر عارفان

مدت زمان برنامه: ۴۵ دقیقه

حجم فایل ویدئویی: ۲۱۰ مگابایت (MP4)

حجم فایل صوتی: ۱۸ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

درک تجلی و زیبایی حق از منظر عارفان

باده دُرد آلودتان مجنون کند        صاف اگر باشد ندانم چون کند!

اگر منظره ای که من با چشم به آن می نگرم این قدر تکان دهنده است، اگر صدایی که من با گوش می شنوم آنچنان مهیّج است و اگر رایحه ای که من استشمام می کنم آن قدر منقلب کننده است، پس آیا آن چیزی که من با عقل درک می کنم، آن جهان غیر متناهی، آن دیاری که به قول حکما دیار «مرسلات» است [باید چقدر زیبا و ابتهاج آور باشد]؟! آنجا مرسل و رها و بی پایان است و زیبایی خیره کننده ای دارد. اگر کسی به شهود عقلی دست پیدا کند، آن زیبایی که با عقل درک خواهد کرد به هیچ وجه قابل مقایسه با زیبایی حسّی و بصری و ذوقی و لمسی و سمعی نیست. آن زیبایی دیگری است. قول عین القضات یا خواجه عبدالله انصاری است (تردید دارم کدام یک از این دو بزرگ عارف است) که می گوید: « اگر زیبایی معرفت را – که همان زیبایی معقول است – کسی بتواند بر دیواری نقش کند، هیچ کس آن منظره را نبیند مگر آنکه در دم جان دهد! »  یعنی از بس زیباست، کسی توان دیدن آن را ندارد.

بنابراین زیبایی در هر درکی از ادراکات و در هر شأنی از شئون ما، یا به عبارت دقیق تر، در هر مرتبه ای از مراتب وجودی ما تجلی خاص خودش را دارد و هر چه مراتب هستی و وجودی ما بیشتر و بالاتر باشد، بیشتر به عالم زیبایی راه پیدا خواهیم کرد. چرا که هستی زیباست و حق تعالی زیبایی مطلق است. زیبایی، بخشی از حق نیست، بلکه زیبایی خود حق است. حق، علی الاطلاق زیباست؛ یعنی زیبایی مطلق است

Video-DownloadSound-Download Youtube-download

فایل‌ها بجای «دانلود» پخش و اجرا می شود؟ راهنمای دانلود را بخوانید (اینجا بزنید)

می خواهید تمامی قسمت‌ها را به صورت یکجا دانلود کنید؟ همین الان اینجا بزنید

4.9/5 - (10 امتیاز)

یک دیدگاه

  1. عالی عالی. واقعا خسته نباشید هم مجری عزیز و دوست داشتنی و بااخلاق که رنگ رخساره خبر می دهد از سر ضمیر هم استاد بزرگوار که واقعا همچون گوهرهایی تو این مملکت هستن و از وجودشون بی‌خبریم به لطف بعضی ها. خسته نباشید واقعا زبان قاصر هست در تشکر از شما. قطعا که اجر شما نزد آن اول اولین و آخر آخرین محفوظ هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا